fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: kwota wolna od podatku zamrożona do 2018 r.

123RF
Doraźna ustawowa łatka ma zastąpić niezgodny z konstytucją przepis o kwocie wolnej. Dla podatników na razie nic się nie zmieni, bo tymczasowe przepisy nie różnią się w ogóle od tych, które zastępują.

Takie będą skutki procedowanej w Sejmie noweli ustawy o PIT i CIT, dotyczącej m.in. kwoty wolnej od PIT na lata 2016–2017.

Zgodnie z projektem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2016 i 2017 obowiązywać będzie skala podatkowa w brzmieniu obowiązującym w 2015 roku, z której wynika kwota wolna w wysokości 3091 zł rocznie. Sejm na piątkowym posiedzeniu zdecydował o kontynuacji prac nad tym projektem.

Konieczność wprowadzenia tej doraźnej zmiany, jak tłumaczył poseł Sylwester Tułajew z PiS, wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w tym orzeczeniu stwierdził, że skala podatkowa w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty wolnej, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodna z konstytucją.

Trybunał zdecydował też, że przepis ustawy o PIT w zakresie, w jakim jest niezgodny z konstytucją, traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r., czyli za trzy tygodnie.

Wnoszący projekt posłowie partii rządzącej podkreślają, że skutki takiego wyroku nie są jasne i nie można wykluczyć interpretacji, że skoro norma pozwalająca na uwzględnienie kwoty wolnej w rozliczeniu traci moc obowiązującą już 30 listopada, to kwoty wolnej nie będzie można odliczyć już w zeznaniu za 2016 r.

Oficjalne stanowisko posłów wnioskodawców jest więc takie, że orzeczenie Trybunału pozbawiłoby podatników kwoty wolnej w ogóle. Celem nowelizacji jest natomiast zagwarantowanie możliwości odliczania jej nadal.

Do 30 listopada zostało już niewiele czasu, a zapowiadane znaczne podwyższenie kwoty wolnej ma być uwzględnione w jednolitym podatku dochodowym, który w życie ma wejść w 2018 r. Stąd potrzeba szybkiej, doraźnej nowelizacji.

Poseł Tułajew zapewniał, że PiS nie wycofuje się z obietnic wprowadzenia kwoty wolnej w wysokości 8 tys. zł. Wypominał też, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok trzy dni po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych.

Opozycja z kolei przypominała, że kwota wolna od podatku w wysokości 8 tys. zł miała być uchwalona w 100 dni po wyborach.

Izabela Leszczyna, poseł PO, przypominała, że zgodnie z wyrokiem Trybunału kwota wolna od PIT nie może być niższa od minimum egzystencji, a to obecnie wynosi ponad 6,5 tys. zł rocznie dla osoby żyjącej samotnie.

Zdaniem niektórych ekspertów pozostawienie kwoty wolnej bez zmian otworzy podatnikom drogę do żądania stwierdzenia nadpłaty PIT obliczonego na jej podstawie. Nowe przepisy będą bowiem oczywiście tak samo wadliwe jak poprzednie.

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA