Sprzedaż nieruchomości przed 2019 r.: dwa lata na inwestycję, żeby skorzystać ze zwolnienia z PIT

Zbywający lokal przed 2019 r. mają dwa lata na inwestycję, która zwalnia ich z PIT. Korzystne przepisy nie działają wstecz.

Aktualizacja: 19.08.2019 07:56 Publikacja: 19.08.2019 07:28

Sprzedaż nieruchomości przed 2019 r.: dwa lata na inwestycję, żeby skorzystać ze zwolnienia z PIT

Foto: Fotolia.com

Obowiązująca od 2019 r. zmiana ustawy o PIT poprawiła sytuację podatników, którzy chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Mają trzy lata na inwestycję zwalniającą od podatku, co jest szczególnie istotne w przypadku zakupu nowych mieszkań od dewelopera. Ten, kto się pośpieszył i sprzedał nieruchomość jeszcze w 2018 r., ma tylko dwa lata na dokonanie wydatku. Powód? Korzystne przepisy nie działają wstecz.

– Podatnicy często nie są tego świadomi. Brak wiedzy może ich narazić na spór z fiskusem i konieczność zapłaty wysokiego podatku – ostrzega doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Czytaj także:

Sprzedaż nieruchomości: obawa przed kleszczami daje prawo do ulgi w PIT

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie a podatek PIT

Jak liczyć PIT ze sprzedaży nieruchomości

Pojawia się coraz więcej interpretacji, w których skarbówka mówi sprzedającym, że nie unikną PIT. W takiej sytuacji znalazła się podatniczka, która w 2018 r. sprzedała mieszkanie nabyte w 2014 r. Zamierza podpisać przedwstępną umowę deweloperską na zakup nowego mieszkania. Jednak zawarcie umowy przenoszącej własność nastąpi dopiero na początku 2021 r., a więc już po upływie dwóch lat od sprzedaży.

Korzystna zmiana tylko na przyszłość

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w interpretacji (nr 0115-KDIT2-1.4011.229.2019.1.MN), że kobieta zapłaci 19 proc. podatku. Przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż przed upływem pięciu lat od nabycia podlega opodatkowaniu. Można jednak skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeśli w ustawowym terminie przeznaczymy przychód na własne cele mieszkaniowe, np. nowy lokal.

To oznacza, że podstawą jest własność. „Istotne jest zarówno wydatkowanie środków, jak i podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność, sporządzonego w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie" – napisał dyrektor KIS w interpretacji.

Bez podpisania ostatecznej umowy nie dochodzi do nabycia własności, więc nie zostaje spełniony warunek przeznaczenia pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor KIS przypomniał, że 1 stycznia 2019 r. weszła w życie zmiana art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, która wydłużyła termin inwestycji z dwóch do trzech lat.

„Zapis nie dotyczy jednak wnioskodawczyni, bowiem na mocy art. 16 ustawy zmieniającej w przedstawionym stanie faktycznym znajdują zastosowanie przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2018 r.".

Niekorzystną interpretację (nr 0114-KDIP3-3.4011. 246.2019.1.PP) otrzymała też podatniczka, która sprzedała działkę w 2017 r. przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Od razu zawarła umowę deweloperską na zakup nowego lokalu, ale podpisanie notarialnego aktu własności nastąpi dopiero w 2020 r. Dyrektor KIS wyjaśnił, że należy tu zastosować dwuletni termin obowiązujący do 31 grudnia 2018 r., co oznacza, że kobieta nie skorzysta z ulgi. Musiałaby nabyć lokal na własność do końca 2019 r.

– Obecna hossa na rynku nieruchomości sprawia, że wiele osób kupuje mieszkanie na wczesnym etapie inwestycji, by uzyskać niższą cenę. Tymczasem okres między podpisaniem umowy deweloperskiej a przenoszącej własność przekracza często dwa lata. By nie tracić ulgi, część osób szuka lokalu na rynku wtórnym, gdzie można szybciej sfinalizować transakcję – mówi ekonomista Paweł Lewandowski.

Kiedy grozi spór

Andrzej Sadowski zwraca z kolei uwagę, że mimo iż orzecznictwo sądów administracyjnych zmienia się na korzyść podatników, to nie każdy decyduje się na dochodzenie praw przed sądem. – Osoby, które sprzedały nieruchomość w 2018 r., mają czas na inwestycje do końca 2020 r. Warto więc wcześniej zaplanować wydatki – mówi.

Sądy inaczej niż organy podatkowe

- Kwoty płacone deweloperowi na podstawie umowy deweloperskiej stanowią wydatki na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT. Dlatego akt notarialny przenoszący własność mieszkania kupionego u dewelopera można podpisać już po dwuletnim okresie przewidzianym na wydatkowanie środków. Nie można różnicować sytuacji podatników, którzy budują sami, w stosunku do tych, którzy robią to za pośrednictwem, na podstawie umowy deweloperskiej. Tymczasem wydatki na budowę własnego domu uprawniają do zwolnienia z podatku, nawet jeśli dom nie zostanie oddany do użytku w ciągu dwóch lat (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2018 r., sygn. akt II FSK 3510/17).

- Zawarcie umowy deweloperskiej oraz wpłata kwoty uzyskanej ze zbycia nieruchomości daje prawo do ulgi mieszkaniowej (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 24 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 152/19; oraz wyrok WSA w Poznaniu z 11 października 2018 r.; orzeczenia nieprawomocne).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku