Komisja Europejska chce poznać polskie interpretacje podatkowe

Komisja Europejska nakazała, aby w ciągu miesiąca przesłać jej informacje o zasadach dokonywania wykładni prawa podatkowego.

Publikacja: 09.06.2015 07:35

Komisja Europejska chce poznać polskie interpretacje podatkowe

Foto: 123RF

Komisja chce wiedzieć, czy interpretacje nie naruszają przepisów o pomocy publicznej i nie faworyzują wybranych firm. Polska do tej pory nie przesłała wymaganych informacji. Zwłoka grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.

Jak pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej" z 21 stycznia („Interpretacje pod lupą Unii"), żądania Komisji Europejskiej są konsekwencją ujawnienia rozdawnictwa przywilejów fiskalnych w Luksemburgu. W sprawie części przedsiębiorstw, które dostały tam korzystne interpretacje, wszczęto dochodzenia.

Komisja wystąpiła też do wszystkich państw UE o dostarczenie jej informacji o praktyce dokonywania wykładni przepisów. Chce się dowiedzieć, w których krajach dochodzi do naruszenia reguł wspólnego rynku przez stosowanie ułatwień dla wybranych firm. Informacje mają pomóc w zwalczaniu nadużyć i w staraniach o zapewnienie uczciwej konkurencji podatkowej.

Z poniedziałkowego komunikatu Komisji wynika, że wszystkie państwa członkowskie – z wyjątkiem Polski i Estonii – już zastosowały się do wezwania.

Na podstawie dostarczonych jej informacji KE poprosi o przekazanie niektórych interpretacji indywidualnych. Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager powiedziała: „Chcemy je szczegółowo przeanalizować, aby dowiedzieć się, czy państwa członkowskie wykorzystują interpretacje indywidualne prawa podatkowego, aby przyznawać przedsiębiorstwom selektywne korzyści podatkowe stanowiące naruszenie unijnych zasad pomocy".

Polska i Estonia nie udzieliły stosownej odpowiedzi na wezwanie do przekazania informacji, powołując się na ochronę tajemnicy podatkowej i zasadę proporcjonalności. Dostarczyły jedynie ogólnych informacji, odmawiając przedstawienia szczegółowego przeglądu konkretnych interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2010–2013.

Jak jednak podkreślono w komunikacie, Komisja jest uprawniona do żądania wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do celów postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy państwa. Kraje członkowskie są natomiast prawnie zobowiązane do udzielenia odpowiedzi.

Działania Komisji to część jej programu walki z unikaniem opodatkowania oraz szkodliwą konkurencją podatkową. Wystąpiła m.in. o wprowadzenie przepisów o automatycznej wymianie między państwami członkowskimi informacji o wydanych interpretacjach. Mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

KE chce też przyjąć plan działania mający zapewnić sprawiedliwszy, skuteczniejszy i bardziej przejrzysty system opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Zostaną w nim określone środki służące zwalczaniu uchylania się od opodatkowania przez przedsiębiorstwa.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego