Złóż PIT do 1 czerwca. Jak to zrobić?

Tylko do poniedziałku 1 czerwca można jeszcze złożyć PIT za 2019 r. Jeśli korzystaliśmy z automatycznego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT, warto zajrzeć do swojego rozliczenia i ewentualnie je skorygować.

Publikacja: 27.05.2020 14:41

Złóż PIT do 1 czerwca. Jak to zrobić?

Foto: Adobe Stock

Choć ustawowy termin na roczne rozliczenie z fiskusem upłynął 30 kwietnia, w tym roku wyjątkowo - ze względu na epidemię -  dostaliśmy więcej czasu na złożenie deklaracji za 2019 r. i wpłatę podatku. Bez żadnych konsekwencji, czyli odsetek za zwłokę. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT zostało automatycznie zaakceptowane zeznanie podatkowe (jeśli wcześniej podatnik nie złożył deklaracji samodzielnie).

Czytaj też: Nawet 1 czerwca możemy zapłacić PIT za 2019 rok

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT.

Powinni się tym zainteresować zwłaszcza ci podatnicy, którzy chcieli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. W usłudze Twój e-PIT taka opcja nie została uwzględniona. Może się więc okazać, że mamy niedopłatę podatku, którą trzeba  wpłacić na specjalny indywidualny mikrorachunek (dalej więcej o tym). Jeśli chcemy tego uniknąć, trzeba złożyć korektę rozliczenia i zaznaczyć opcję wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem. Im większa różnica przychodów między osobami składającymi taki wspólny PIT, tym większa oszczędność na podatku. Może się wówczas okazać, że zamiast niedopłaty, mamy nadpłatę, którą fiskus powinien zwrócić nam w ciągu trzech miesięcy.

Składając korektę można w deklaracji zmienić także inne automatycznie wprowadzone do deklaracji informacje m.in. dane dotyczące ulg czy organizacji pożytku publicznego, której chcemy  przekazać 1 proc. podatku (dalej więcej o tym).

Niedopłata i zwrot nadpłaty w usłudze Twój e-PIT

Jeśli z rozliczenia w usłudze Twój e-PIT wynika niedopłata podatku, to urząd skarbowy do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki. Warto również samemu sprawdzić, czy z deklaracji automatycznie zaakceptowanej w usłudze Twój e-PIT nie wynika kwota podatku do zapłaty, a jeżeli tak wpłacić ją do 1 czerwca. To ostatni moment na rozliczenie PIT bez konieczności zapłaty odsetek.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP. Można złożyć zeznanie, jak i korektę.

Pamiętaj! Jeśli wcześniej złożyłeś PIT albo zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą.

PIT-OP również do 1 czerwca

Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo, składając oświadczenie do specjalnych urn zlokalizowanych we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1 proc. podatku. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej OPP.

Osoby, które chcą przekazać 1 proc. zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Deklaracja papierowa ważniejsza niż e-PiT

Deklaracja złożona przez podatnika w formie papierowej po 30 kwietnia także będzie obsłużona przez urząd skarbowy.  Wywoła taki skutek prawny, że fiskus potraktuje ją  jako ważniejsze rozliczenie podatkowe niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się.

Deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem.

Wszystko zrobisz online z tymczasowym profilem zaufanym

Tymczasowy profil zaufany to rozwiązanie uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji, ważne przez 3 miesiące. Różni się od standardowego PZ tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania profilu zaufanego w wyznaczonych punktach (np. w urzędzie gminy czy ZUS).

Jak go założyć? Na portalu www.GOV.pl trzeba wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany", a w niej – tymczasowy profil zaufany. Potem kliknąć przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany". Od tego momentu system będzie krok o kroku informował co należy robić.

Mikrorachunek podatkowy

Skarbówka przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego