fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna w PIT: Wydatki na lekarstwa można odliczyć od dochodu

123RF
Ulga podatkowa przysługuje osobom, które muszą kupować niezbędne w rehabilitacji medykamenty.

Wydatki na leki można wykazać w zeznaniu rocznym. Ulga ma jednak kilka warunków.

Przede wszystkim dochód pomniejszy tylko część wydatków. Odliczyć można jedynie różnicę między poniesionymi w danym miesiącu kosztami a kwotą 100 zł. Przykładowo, jeśli niepełnosprawna osoba kupiła w październiku medykamenty za 250 zł, to pomniejszy swój dochód o 150 zł (250 zł – 100 zł).

Jakie lekarstwa można odliczyć? Te, które zostały zalecone (do stałego lub czasowego stosowania) przez lekarza specjalistę. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB2/415-52/14-4/ES), uprawnionym do wydania stosownego zaświadczenia jest każdy lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny, np. reumatolog, onkolog, okulista, dermatolog. Także podstawowej opieki medycznej, jeżeli posiada określoną specjalizację.

Nie wszystko jednak, co poleci taki lekarz, zostanie zaakceptowane przez fiskusa. Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi. Wystąpiła o nią matka niepełnosprawnej dziewczynki. W wieku dwóch lat wpadła do ogniska i mocno się poparzyła. Konsekwencją było m.in. zniekształcenie obu rąk oraz przykurcze nadgarstków i palców.

Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności. Jej leczenie trwa już bardzo długo i jest kosztowne. Matka musi kupować m.in. różnego rodzaju substancje i produkty lecznicze. Przyczyniają się do szybszego gojenia ran i blizn, uelastycznienia skóry, stopniowego przywracania sprawności kończyn. Są to maści, kremy, żele, opatrunki, odzież uciskowa, kompresy, bandaże, płyny dezynfekujące. Matka zapewnia, że lekarz stwierdził konieczność ich stosowania. Uważa, że może wydatki odliczyć od dochodu, ponieważ są spełnione warunki ulgi.

Fiskus zgodził się z nią tylko częściowo. Podkreślił, że ulga przysługuje jedynie na leki i produkty lecznicze mieszczące się w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zalicza się do nich materiałów opatrunkowych oraz odzieży uciskowej (interpretacja nr IPTPB2/4511-802/15-2/Aku).

Oprócz rodziców z ulgi mogą skorzystać też inni członkowie rodziny, którzy utrzymują niepełnosprawnego (limit jego dochodów to 9120 zł rocznie), np. małżonek albo rodzeństwo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA