fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: Wydatki z apteki do odliczenia

www.sxc.hu
Część wydatków na leki dla osoby niepełnosprawnej daje prawo do ulgi rehabilitacyjnej.

Osoby niepełnosprawne wciąż mogą liczyć na preferencje. Chodzi o ulgę rehabilitacyjną, która co do zasady pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Z ulgi może skorzystać podatnik, który sam jest osobą niepełnosprawną albo ma na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.

Jednym z wydatków premiowanych ulgą są leki. Odliczeniu nie podlega jednak pełna kwota wydana w aptece, tylko różnica między faktycznymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Trzeba więc dokonać zestawienia miesięcznych wydatków.

Przykładowo: jeśli w styczniu na leki wydano 220 zł, odliczeniu podlega nadwyżka ponad 100 zł, czyli 120 zł. Zsumowane nadwyżki ponad 100 zł z każdego miesiąca można odliczyć w PIT. Warunkiem odliczenia jest stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Konieczny jest też dokument potwierdzający poniesienie wydatku, najlepiej by była to faktura.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA