fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy można odliczyć wydatki na psychoterapię

123RF
Można odliczyć prywatne wydatki na indywidualne zajęcia z psychoterapeutą. Warunkiem jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Psychoterapia zlecona przez lekarza jest zabiegiem rehabilitacyjnym. Skarbówka zgadza się, że osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu poniesione na nią wydatki.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która od kilku lat leczy się psychiatrycznie i posiada orzeczenie o niepełnosprawności z powodu choroby psychicznej. Po pobycie w szpitalu lekarz psychiatra zlecił jej długotrwałą psychoterapię. Taka usługa nie jest możliwa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego kobieta korzysta z psychoterapii prywatnej. Zapytała skarbówkę, czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, by odliczyć ponoszone na nią wydatki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że kobieta ma prawo do ulgi. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT wydatkami uprawniającymi do odliczenia są opłaty za zabiegi rehabilitacyjne. Problem w tym, że ustawa o PIT nie zawiera definicji terminu „rehabilitacja". Dyrektor KIS sięgnął do definicji słownikowej, zgodnie z którą rehabilitacja to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych.

Dyrektor KIS uznał, że z opisu przedstawionego we wniosku o interpretację oraz z przepisów podatkowych wynika, iż odbywane przez wnioskodawczynię zabiegi psychoterapii indywidualnej mieszczą się w tej definicji. Prywatne konsultacje wypełniają przesłanki uznania ich za zabiegi rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT.

– Wnioskodawczyni jest uprawniona do odliczenia od dochodu za 2018 r. wydatków poniesionych w tym okresie na zabiegi rehabilitacyjne, tj. psychoterapię – uznał dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2 -2.4011.49.2019.1.MP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA