fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT od sprzedaży mieszkania: fiskus odmawia ulgi wynajmującym

123RF
Sprzedający nieruchomość uniknie zapłaty podatku tylko wtedy, gdy wyda pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Cel mieszkaniowy to zapewnienie sobie dachu nad głową. Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach, nie zgadzając się na zwolnienie podatkowe dla mężczyzny, który pieniądze ze sprzedaży mieszkania wydał na zakup nowego, ale przeznaczonego na wynajem.

– Z przepisów wynika, że podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości nie musi płacić ten, kto przeznaczy w ciągu dwóch lat pieniądze z takiej sprzedaży na cele mieszkaniowe – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce. – Fiskus ostatnio rozumie to literalnie i twierdzi, że jeśli ktoś nie zamieszka w zakupionym lokalu, nie ma prawa do ulgi.

Tak było w sprawie mężczyzny, który dostał od rodziców mieszkanie. Po dwóch latach kupił sobie inne, a po czterech sprzedał otrzymane od rodziców i nabył kolejne. Początkowo zamierza je wynajmować, a pieniądze z czynszu przeznaczać na spłatę kredytu na pierwszy lokal. Docelowo, kiedy już założy rodzinę, planuje sprzedać oba mieszkania i kupić jedno duże.

Mężczyzna zapytał fiskusa, czy zakup nowego mieszkania za pieniądze z przychodu ze sprzedaży lokalu otrzymanego od rodziców daje prawo do zwolnienia z podatku.

Nie, ponieważ nabycie lokalu na wynajem nie oznacza realizacji celów mieszkaniowych – odpowiedziała katowicka Izba Skarbowa. Ten warunek jest spełniony, jeśli podatnik w zakupionym lokalu zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe, a nie przeznacza go do zaspokojenia potrzeb innych osób.

Fiskus podkreślił, że zwolnienie nie przysługuje, jeśli podjęte przez sprzedawcę czynności wskazują na działania o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym lub inwestycyjnym. Nie są to bowiem czynności mające na celu zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych (interpretacja nr 2461-IBPB-2-2.4511.1065.2016.2.AR).

Poglądy skarbówki nie zawsze jednak były tak restrykcyjne. Przykładowo, w interpretacji wydanej dla studenta, który kupił mieszkanie, a po kilku miesiącach je wynajął i wyjechał za granicę, katowicka Izba Skarbowa uznała, że najem lokalu nabytego w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nie powoduje automatycznie utraty zwolnienia (interpretacja nr IBPBII/ 2/415-896/14/AK).

– Fiskus zaostrzył ostatnio swoje stanowisko. Nie powinien jednak automatycznie odmawiać prawa do zwolnienia osobom, które wynajęły kupiony lokal. Każdą sytuację należy bowiem oceniać indywidualnie. Przepisy nie mówią przecież, kiedy ma być osiągnięty cel mieszkaniowy. Moim zdaniem zwolnienie przysługuje także wtedy, gdy najpierw wynajmiemy lokal, a dopiero później w nim zamieszkamy. Tego rodzaju wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników – mówi Grzegorz Grochowina.

Przypomnijmy, że rozliczeniem z fiskusem nie musi się przejmować osoba, która pozbywa się nieruchomości po pięciu latach (licząc od końca roku, w którym ją nabyła). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej i wychodzi z niej dochód, pozostaje przeznaczenie pieniędzy w ciągu dwóch lat (licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość) na cele mieszkaniowe. Oprócz zakupu domu lub mieszkania jest to m.in. nabycie działki, remont czy spłata kredytu wraz z odsetkami.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA