fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nie ma ulgi rehabilitacyjnej na suplementy diety

Fotolia.com
Niepełnosprawny odliczy wydatki jedynie na leki powyżej 100 zł miesięcznie, ale już nie na suplementy wspomagające leczenie.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Sprawa dotyczyła kobiety, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Na zlecenie lekarza specjalisty kupiła aparaty słuchowe na lewe i prawe ucho, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają czynności życiowe. Wydała 4 tys. zł, ale otrzymała 2,4 tys. zł dofinansowania. Ponadto kupiła leki za 2,2 tys. zł (200 zł miesięcznie). Wydała też 2,5 tys. zł na suplementy Collagen 4D Activ i Cardio Q10 Forte, które zlecił jej lekarz specjalista jako pomocne w leczeniu chorób serca. Poniosła też wydatki na pobyt w sanatorium i opłatę klimatyczną.

Wystąpiła o interpretację, by upewnić się, że może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na wszystkie te wydatki. Dyrektor KIS uznał jednak, że tyko niektóre podlegają odliczeniu. Przypomniał, że można odliczyć wydatki związane z zakupem leków, jeśli niepełnosprawny spełni określone warunki. Chodzi przy tym o leki zdefiniowane w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Mówi ona, że spożywcze suplementy diety nie są lekami, a więc wydatków ponoszonych na ich zakup nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że kobieta odliczy wydatki związane z zakupem aparatów słuchowych w wysokości pomniejszonej o kwotę dofinansowania z NFZ oraz powiatowego centrum pomocy rodzinie. Ulga przysługuje też – jego zdaniem – na leki w rozumieniu ustawy-Prawo farmaceutyczne, w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Ulga przysługuje także na pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Kobieta odliczy też wydatki na wyjazd do sanatorium, np. koszty noclegów, wyżywienia i zabiegów rehabilitacyjnych. Odlicza się je w zeznaniu za rok, w którym zostały poniesione.

Kobieta nie może natomiast odliczyć wydatku na opłatę klimatyczną z tytułu pobytu w sanatorium. Zakaz dotyczy też suplementów diety, ponieważ – jak wyjaśnił dyrektor KIS – nie zostały one wymienione jako podlegające odliczeniu.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.40 11.383.2017.1.IL

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA