Historia polskiego olimpizmu. Jak wykuwały się medale dla Polski

12 października 1919 roku, gdy trwała jeszcze walka o granice państwa, w Hotelu Francuskim w Krakowie powstał Polski Komitet Olimpijski. Pięć lat później polscy sportowcy pierwszy raz wystartowali w igrzyskach.

Publikacja: 25.10.2019 11:00

Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Foto: NAC

Gdyby nie zabory, także sportowa historia Polski wyglądałaby inaczej. Kiedy w roku 1863 w Anglii zakładano krajowy związek piłkarski, u nas trwało powstanie styczniowe. A kiedy w roku 1896 sportowcy z 14 państw rywalizowali w Atenach na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich, w Polsce nie było jeszcze ani jednego klubu.

Kiedy zaczęły powstawać na początku XX wieku, najpierw we Lwowie i w Krakowie, początkowo mogły rywalizować między sobą, niejako po sąsiedzku. Dalekie podróże z miasta do miasta wiązały się nie tylko z kłopotami komunikacyjnymi, ale i z formalnościami proceduralnymi na granicach. Przecież Galicja i Małopolska, Wielkopolska i Królestwo Kongresowe należały do trzech różnych krajów.

Pozostało 96% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie