fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Cieślik: 100 książek na stulecie. Część piąta

materiały prasowe
Marcin Kube
Mariusz Cieślik
Prezentujemy kolejne trzy książki z nowego kanonu literackiego stworzonego przez znawców polskiej prozy specjalnie na stulecie niepodległości Polski w akcji Instytutu Książki i radiowej Trójki.

W tym tygodniu przedstawiamy trzy powieści będące odbiciem PRL-owskiej rzeczywistości. Pierwsza to „Miazga" Jerzego Andrzejewskiego, w której prozaik – z początku sympatyk komunizmu, a potem opozycjonista – rozlicza się z samym sobą, środowiskiem pisarzy i elitami twórczymi, które przez lata szły pod ramię z partyjną władzą.

Druga z książek to „Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego, poruszający rejestr „spsiałej" rzeczywistości lat 80. i wyrzut sumienia wobec społeczeństwa obojętniejącego z dnia na dzień.

Ostatnia z trójki to „Madame" Antoniego Libery, portret komunistycznej codzienności nakreślony z punktu widzenia wrażliwego młodzieńca.

Marcin Kube

„Miazga" (1979) Jerzy Andrzejewski

Ta książka stała się legendą jeszcze przed publikacją. Pierwszy fragment „Miazgi" opublikowany w prasie literackiej w 1966 r. był autentyczną sensacją. W zamyśle autora miała to być powieść z kluczem, domyślano się więc, kto jest kim. Zresztą ostateczn...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA