Reklama
Rozwiń

Ofiary płaczą, ale nie milczą

François Ozon przyzwyczaił widzów do osobistych, autorskich wypowiedzi, ale tym razem proponuje kino społeczne. We Francji głośna jest właśnie sprawa ks. Bernarda Preynata oskarżonego o molestowanie seksualne 80 nieletnich w latach 1970–1990, gdy w Saite-Fou-les-Lyon był opiekunem skautów. Proces cywilny trwa. Wcześniej, w lipcu 2019 r., sąd kościelny uznał oskarżenie za prawdziwe i wydalił Preynata ze stanu duchownego.

Publikacja: 20.09.2019 18:00

Ofiary płaczą, ale nie milczą

Foto: materiały prasowe

Jak o tym opowiada Ozon? Jest Alexandre – przedstawiciel klasy średniej, ma stabilną pracę i dużą rodzinę. Jest i François – niepraktykujący ateista, którega wspiera żona. Pierre żyje z dnia na dzień. To złamany przez życie inteligent, cierpiący na epilepsję narkoman i alkoholik. Podobnie jak inni „wybrańcy" księdza mają dziś od 40 do 55 lat. I po dekadach milczenia zaczęli mówić. Założyli organizację „La parole Libérée", by walczyć o skazanie człowieka, który miał być ich mentorem, a stał się oprawcą. Ozon zrobił film o ludziach, którzy latami nosili w sobie tajemnicę, a teraz chcą wreszcie wyrzucić z siebie ból, wstyd, poczucie upokorzenia. Uwolnić się od koszmaru wspomnień.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa