fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kapitalizm pożera własny ogon

Tolga Akmen/Anadolu Agency/Getty Images
Świat może wkrótce wejść w erę, w której bogatym będzie można się stać wyłącznie dzięki urodzeniu. Współczesny kapitalizm zaczyna wykazywać bowiem coraz więcej podobieństw do feudalizmu.

Gdyby cały świat stał się nagle jednym państwem, to ustrojem w nim panującym byłaby zapewne republika oligarchiczna lub wręcz kleptokracja w stylu skorumpowanych kraików Afryki. Wszak największa część światowych bogactw jest zgromadzona w rękach bardzo wąskiej elity. Według wyliczeń brytyjskiej organizacji charytatywnej Oxfam już w przyszłym roku 1 procent najbogatszych mieszkańców Ziemi będzie posiadać większy majątek niż pozostałe 99 proc. W 2009 r. w rękach najbogatszych znajdowało się 44 proc. światowego bogactwa, w 2014 r. 48 proc. a w 2016 r. będzie to ponad 50 proc. „Dolne" 80 proc. światowej populacji ma w posiadaniu jedynie 5,5 proc. globalnego bogactwa. 85 najbogatszych ludzi świata kontroluje fortunę równą majątkom, jakimi dysponuje 3,5 miliarda najbiedniejszych.

Nierówności są obecne zarówno w totalitarnych dyktaturach, jak i w liberalnych, okrzepłych demokracjach. W Rosji 111 miliarderów posiada 19 proc. całego majątku wszystkich ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA