Od wielu lat jest poszukiwana przez historyków, urzędników MSZ, prokuratorów, a nawet polskie służby specjalne. Białoruska lista katyńska – spis polskich obywateli zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na terenie sowieckiej Białorusi. Obejmuje 3870 nazwisk z co najmniej 21 768 ofiar zbrodni katyńskiej. Jej ujawnienie jest jednym z najważniejszych polskich postulatów stawianych wobec Mińska i Moskwy, obok odtajnienia całej dokumentacji rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej oraz rehabilitacji prawnej wszystkich ofiar.
Jednak czy lista białoruska w ogóle istnieje? Jakie poszlaki na to wskazują?
Pomogła lista ukraińskaNa liście tej prawdopodobnie powinno się znaleźć nazwisko prawnika Pawła Michalskiego, który od 1912 roku pracował w Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego. W czasie I wojny światowej był sekretarzem kancelarii prezesa Trybunału Sądów Obywatelskich w Warszawie, a także kierownikiem działu handlowego Milicji Miejskiej Miasta Warszawy...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.