fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kod do wyjaśnienia tajemnicy

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Poland (CC BY-SA 3.0 PL), Adrian Grycuk
Odnalezienie list transportowych, których numery znają już polscy śledczy, mogłoby rozwiązać największą zagadkę zbrodni z 1940 roku.

Od wielu lat jest poszukiwana przez historyków, urzędników MSZ, prokuratorów, a nawet polskie służby specjalne. Białoruska lista katyńska – spis polskich obywateli zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na terenie sowieckiej Białorusi. Obejmuje 3870 nazwisk z co najmniej 21 768 ofiar zbrodni katyńskiej. Jej ujawnienie jest jednym z najważniejszych polskich postulatów stawianych wobec Mińska i Moskwy, obok odtajnienia całej dokumentacji rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej oraz rehabilitacji prawnej wszystkich ofiar.

Jednak czy lista białoruska w ogóle istnieje? Jakie poszlaki na to wskazują?

Pomogła lista ukraińska

Na liście tej prawdopodobnie powinno się znaleźć nazwisko prawnika Pawła Michalskiego, który od 1912 roku pracował w Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego. W czasie I wojny światowej był sekretarzem kancelarii prezesa Trybunału Sądów Obywatelskich w Warszawie, a także kierownikiem działu handlowego Milicji Miejskiej Miasta Warszawy...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA