Reklama
Rozwiń

Po insurekcji

Konspiracyjne teorie rozwijają się najczęściej, gdy nie ma władzy lub gdy rozpada się ona na oczach ludzi do tego nieprzygotowanych, charakteryzujących się często mentalnością stadną, pozbawionych treningu w myśleniu krytycznym, podejrzliwych wobec sceptycyzmu. Takie było społeczeństwo sowieckie, ale nie tego spodziewaliśmy się po Amerykanach.

Publikacja: 22.01.2021 18:00

Kilkuset agentów służb specjalnych sprawdza przeszłość i lojalność ponad 20 tys. żołnierzy Gwardii N

Kilkuset agentów służb specjalnych sprawdza przeszłość i lojalność ponad 20 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej wezwanych do stolicy, by ochraniać Joe Bidena, Kamalę Harris i kilkuset zaproszonych gości. Jak sprawdza się w dzisiejszych czasach lojalność ludzi czy brak ich zakażenia niepoprawnymi myślami zaczerpniętymi z internetowych stron głoszących konspiracyjne teorie?

Foto: Getty Images/AFP/Stefani Reynolds

Ameryka jest w sumie nieciekawym politycznie krajem. Konstytucję uchwalono tylko raz, 230 lat temu. Zawierała 4543 słowa, czyli mniej więcej dwa razy tyle, co ten artykuł. Nigdy jej nie zmieniano, ale dorzucono 27 poprawek, które dodały tylko kolejne 3 tys. słów. Jest to więc nie tylko najstarsza obowiązująca na świecie konstytucja, ale też najkrótsza – i najprostsza.

W zamierzeniu rozdzielała i równoważyła władzę między wolą większości i prawami mniejszości, między wolnością i równością oraz między władzą federalną i prawami poszczególnych stanów. Pisana była przez osiemnastowiecznych oświeceniowych dżentelmenów i zakładała umiar, powściągliwość i chęć harmonijnego współżycia. Przez cały okres swego istnienia, niezbyt długiego z perspektywy Europy, Ameryka zaznała tylko jednej, choć bardzo krwawej, wojny domowej, która w sumie umocniła ją jako państwo na kolejne 150 lat. Wybory odbywały się zawsze regularnie, nikt nie słyszał o elekcjach przedterminowych, dymisjach rządów czy zmieniających się w czasie jednej kadencji większościach w parlamencie. Partie były zazwyczaj dwie, z luźno określonym członkostwem i bez wodzowskich przywódców.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka