Katarzyna Ochman: Digitalizacja ratuje łacinę

15 lat temu wraz z kolegami z Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiliśmy, że chcemy mówić po łacinie, i był to wówczas pomysł szalony – nie mieliśmy prawie żadnych okazji, żeby posłuchać płynnej łacińskiej konwersacji. Obecnie połowa mojego walla na Facebooku jest po łacinie, właściwie z tygodnia na tydzień pojawiają się nowe – i to znakomite! – podcasty i wideoblogi w tym języku - mówi Katarzyna Ochman, prezes Polskiego Towarzystwa Filologicznego.

Aktualizacja: 12.07.2020 08:32 Publikacja: 10.07.2020 18:00

Katarzyna Ochman: Digitalizacja ratuje łacinę

Foto: materiały prasowe

Plus Minus: XXI wiek jest wiekiem technologii, szybkich zmian i ciągłego postępu. Czy łacina – język, który od wieków się nie rozwija – jest nam jeszcze potrzebna?

Łacina jest potrzebna jako nośnik kultury właśnie dlatego, że się nie rozwija. Obecnie wszystko nieustannie się zmienia i dezaktualizuje. Jeśli nie jesteś na bieżąco z nowymi technologiami czy programami komputerowymi, to wypadasz z obiegu. Ceną, jaką płacimy za tak szybki postęp, jest więc pewne zagubienie czy wykluczenie niektórych osób.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama