fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Parabanki

#RZECZoBIZNESIE: Cezary Kaźmierczak: Chłopcy w dresach pożyczą pieniądze

tv.rp.pl
Jest bardzo realne niebezpieczeństwo powstania mafii na bazie ustawy antylichwiarskiej – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy antylichwiarskiej.

- Jest to kolejny projekt, w którym są pomieszane dwa wątki. Wątki działalności kryminalnej i wątki działalności gospodarczej. Jest to wrzucone do jednego worka – ocenił Kaźmierczak.

Istnieje obawa, że przepisy w tym projekcie mogą ograniczyć działalność firm pożyczkowych. - Są trzy poziomy na tym rynku – tłumaczył gość. - Nawet ci, którzy pożyczają prywatnie pieniądze jakieś umowy podpisują. Tutaj tę ustawę popieramy, bo dochodzi tam do działań dzikich i niebywałych. To bezwzględnie należy uregulować – mówił. - Jest jeszcze grupa, która po wyeliminowaniu legalnych firm z rynku może się objawić. To są chłopcy w dresach i z łańcuchami. Tu jest bardzo realne niebezpieczeństwo powstania mafii na bazie tej ustawy – dodał Kaźmierczak.

Gość przyznał, że potrzeba pożyczania pieniędzy nie zniknie. - 3 mln Polaków, w tym 1 mln dość często, potrzebuje czasami 400-500 zł do końca miesiąca pożyczyć. Banki nie będą tych pieniędzy pożyczać - mówił ekspert.

- W samych podatkach z legalnych firm jest 1 mld zł rocznie. I to też zniknie - dodał.

Kaźmierczak zauważył, że rząd po raz kolejny nie jest w stanie odróżnić działalności przestępczej od działalności legalnych firm.

- Jest problem z pożyczkami prywatnymi i to trzeba uregulować. Natomiast problem drugi, który jest w ustawie to zlikwidowanie opłacalności udzielania tego typu kredytów przez legalne firmy – ocenił.

- Można to zrobić w sposób cywilizowany. Nie zakładam złej woli Ministerstwa Sprawiedliwości, oni po prostu nie rozumieją tego i im się mieszają wątki przestępców z firmami. Tych przestępców te regulacje nie interesują. Dla nich one są nawet lepsze – podsumował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA