CIT: zmiana przepisów zabrała koszty

Do końca 2017 r. tzw. parabanki miały prawo rozliczyć podatkowo niespłacone pożyczki konsumenckie jako nieściągalne wierzytelności.

Publikacja: 04.08.2020 07:54

CIT: zmiana przepisów zabrała koszty

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił prawa do kosztów podatkowych firmie pożyczkowej. Uznał, że takie instytucje straciły prawo do rozliczania w koszty niespłaconych pożyczek i kredytów dopiero od 2018 r.

Z wniosku o interpretację wynikało, że spółka zajmuje się udzielaniem pożyczek i kredytów na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim. Spółka jest instytucją pożyczkową w rozumieniu tej ustawy. Firma podkreśliła, że udzielając pożyczek, zachowuje należytą staranność, aby zarządzać ryzykiem kredytowym, na które jest narażona. Niemniej i tak część pożyczek nie jest spłacana w całości lub w części. W takim wypadku, w razie uznania należności za nieściągalne, spółka odpisuje z ksiąg rachunkowych wierzytelności jako nieściągalne. Ich nieściągalność będzie dokumentować zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama