Reklama
Rozwiń

Rezerwy walutowe to skarb narodowy

Pokusa niewłaściwego wykorzystywania rezerw walutowych, w tym złota, będzie coraz większa, m.in. z uwagi na niewiedzę i chęć istotnego zwiększania wydatków na cele polityczne.

Publikacja: 18.02.2019 21:00

Rezerwy walutowe to skarb narodowy

Foto: Fotolia

Do napisania tego felietonu skłoniła mnie niedawna wypowiedź włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego, że „wykorzystanie rezerw złota do zasypywania dziur budżetowych to interesująca propozycja".

Moim zdaniem nie jest ona ani interesująca, ani dobra, a jest wręcz niebezpieczna. Rezerwy złota są bowiem elementem rezerw walutowych, a te służą do zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, w tym walutowego, państwa. Państwo bez odpowiedniego arsenału rezerw walutowych jest wystawione na ataki spekulacyjne na własną walutę, czego doświadczyły w przeszłości m.in. Rosja i Wielka Brytania. Rezerwy walutowe mają także wpływ na wiarygodność i postrzeganie państwa oraz koszt finansowania jego potrzeb na rynkach międzynarodowych. Posiadanie rezerw walutowych na adekwatnym poziomie i właściwe nimi zarządzanie uznać należy zatem za „rzecz świętą".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka