fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa

Adobe Stock
Reorganizacja pracy rządu skłania do analizy struktury nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem państwa – pisze ekspertka.

Reorganizacja pracy rządu zaowocowała w przekazach medialnych informacją, że Prezes Rady Ministrów i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przejęli nadzór nad częścią spółek z udziałem Skarbu Państwa, co mogło wybrzmieć dość sensacyjnie i wywoływać wrażenie władczego wkroczenia premiera w strukturę nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

Przekazy te skłaniają do szerszej analizy struktury nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem państwa, w tym odpowiedzi na pytanie: na czym w istocie polegało owo „przejęcie” oraz jakie są prawne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Kompetencje premiera

Kluczowe dla wyjaśnienia powyższych kwestii są przepisy ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym i przepisy wykonawcze do tej ustawy. W związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa znaczna część jego kompetencji przeniesiona została na Prezesa Rady Ministrów, który stał się organem uprawnionym do wykonywania praw z akcji i udziałów należących do Skarbu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA