fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notariusze

Księgi wieczyste - notariusze nie mogą kwestionować wydruku z e-księgi

123RF
Notariusze i banki nie mogą kwestionować wydruku odpisu księgi wieczystej z elektronicznego systemu opatrzonego numerem identyfikacyjnym.

Od kilku lat za pośrednictwem systemu Elektroniczne Księgi Wieczyste (ekw.gov.pl) każdy, nie ruszając się z domu, może przejrzeć księgę wieczystą danej nieruchomości. Od lipca 2014 r. może też przez stronę internetową złożyć wniosek o wydanie odpisu księgi. Odpis w formie PDF zostanie przysłany na wskazany adres e-mail i można go samodzielnie wydrukować.

Żeby uzyskać e-odpis bez fatygowania się do sądu rejonowego, wystarczy opłacić wniosek przelewem przez internet. Okazuje się jednak, że niektórzy notariusze, a także banki kwestionują taki dokument.

– Od klientów wymaga się odpisu księgi wieczystej poświadczonego pieczątką sądu i pracownika wydającego taki odpis – alarmuje poseł PSL Jan Bury. I dodaje, że takie praktyki zdarzają się w województwie podkarpackim. A na odpisie pobranym z EKW żadnych pieczątek nie ma.

Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości?

„Zgodnie z art. 36[4] ust. 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (u.k.w.h.) złożenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosku o wydanie odpisu KW, wyciągu z niej czy zaświadczenia o zamknięciu KW prowadzonej w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW) umożliwia samodzielne wydrukowanie tych dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wydruki mają moc dokumentów wydawanych przez sąd, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie" – odpowiada nam Wioletta Olszewska z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości. Podkreśla, że „uzyskany tą drogą dokument ma moc dokumentu urzędowego".

– Notariusze, a także inne instytucje nie mają podstaw, by go kwestionować – dodaje.

Dlaczego jednak notariusze kwestionują wydruki? Mogą to czynić, jeśli zamiast otrzymanego na podany adres e-mail e-odpisu ktoś przyniesie wydruk treści wyświetlanych w trybie przeglądania księgi wieczystej.

– Takie wydruki nie mają mocy dokumentów wydawanych przez sąd, co wynika wprost z art. 36[4] ust. 7 (u.k.w.h.). Wydruki te nie posiadają bowiem cech umożliwiających ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych – wyjaśnia Wioletta Olszewska.

Co pozwala zatem zweryfikować dokument wydrukowany z CIKW? – Autentyczny dokument został uzyskany konkretnego dnia, w konkretnej minucie i sekundzie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i te informacje znajdują się na nim – tłumaczy Olszewska. – Opatrzony jest także numerem identyfikacyjnym. Umożliwia on weryfikację autentyczności na stronie ekw.ms.gov.pl i pozwala jednoznacznie stwierdzić, że dokument został w konkretnej chwili pobrany z systemu EKW jako odpis konkretnej księgi wieczystej – wyjaśnia rzeczniczka. Dodaje, że weryfikacja nie jest obowiązkowa.

Krajowa Rada Notarialna zapewnia, że nie posiada informacji, z których wynikałoby, że notariusze nie honorują dokumentów wydrukowanych z systemu Elektroniczne Księgi Wieczyste. – Nie otrzymaliśmy też żadnych skarg na takie zachowanie notariuszy ani informacji o takich skargach – zapewnia Mariusz Białecki, prezes KRN.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA