fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Marsjańska architektura z Polski nagrodzona

Odważna koncepcja marsjańskiej kolonii „Twardowsky” została opracowana w naszym kraju
materiały prasowe
W międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym Mars Colony Prize – na projekt osiedla dla przyszłych mieszkańców Czerwonej Planety – II miejsce zajął zespół naukowo-badawczy złożony ze studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej.
Polacy zaprezentowali oryginalną koncepcję kolonii pod nazwą „Twardowsky", zaplanowanej dla 1000 osób w różnym wieku.
Nagrodzona w konkursie kolonia marsjańska zaprojektowana w Polsce miałaby powstać w rozległym kraterze Jezero. Jest to miejsce wyznaczone przez NASA do pierwszego lądowania człowieka na Marsie – jeżeli kiedykolwiek dojdzie do tak przełomowego wydarzenia w dziejach ludzkości.
Na konkurs nadesłano w sumie ponad 100 propozycji z całego świata. Ich autorami byli zarówno wyspecjalizowani inżynierowie pracujący w firmach branży kosmicznej, jak i zespoły studenckie, stawiające pierwsze kroki w planowaniu marsjańskiej architektury i urbanistyki.
Piąte miejsce w konkursie przyznano innej ekipie z Polski – zespołowi Innspace, autorom koncepcji „Ideacity". Ich osiedle zostało stworzone na wzór renesansowych miast.
Za najlepszy w całym konkursie uznano projekt „Star City", opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology. Trzecie miejsce przyznano wizji „CrowdSpace", stworzonej przez zespół ekspertów z Rosji.
Kolonia „Twardowsky" miałaby importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać własne produkty na międzyplanetarny eksport, produkować materiały budowlane potrzebne do rozbudowywania metropolii i rozwijać rolnictwo. Ważnym elementem projektu jest planowanie niezależnych od Ziemi źródeł energii oraz utworzenie fabryk pojazdów, maszyn, ubrań.
Projektanci musieli wziąć pod uwagę wiele ograniczeń i przeszkód wynikających z warunków panujących na planecie, m.in. bardzo niską żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej, wahania temperatur, brak tlenu i wysoki poziom radiacji. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii Twardowsky, miałyby stale pomagać roboty i zaawansowana sztuczna inteligencja.
Obie nagrodzone w konkursie ekipy z naszego kraju, podobnie jak wszyscy finaliści Mars Colony Prize, opublikują w 2020 roku wyczerpujące artykuły z wizualizacjami graficznymi poświęcone swoim innowacyjnym rozwiązaniom. Znajdą się one w planowanej książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet" („Marsjańskie kolonie: Plany zasiedlenia Czerwonej Planety").
Prezydent Towarzystwa Marsjańskiego dr Robert Zubrin zapowiedział podczas uroczystej gali w Los Angeles, że wkrótce rozpisany zostanie nowy konkurs, tym razem na zaprojektowanie kolonii dla miliona obywateli. Poprzeczka będzie więc zawieszona wyżej. Będzie to także szansa na nowe sukcesy Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA