fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Łączymy ultranowoczesność ze starą tkanką miejską

materiały prasowe
Nasz nowy projekt, Roma Tower, łączy w sobie ultranowoczesny wysokościowiec z działaniami w sąsiadującej, zabytkowej tkance miejskiej, wymagającymi wyczucia i doświadczenia w scalaniu starej zabudowy z nowoczesną – mówi Rafał Szczepański, prezes Juvenes-Projekt i wiceprezes BBI Development.

W Niemczech zakończyły się właśnie międzynarodowe targi nieruchomości i inwestycji z ponad 2 tys. wystawców z kilkudziesięciu krajów. Wśród nich był też BBI Development ze swoją spółką Juvenes-Projekt. W ostatnich latach obie firmy m.in. rewitalizowały Warszawską Wytwórnię Wódek Koneser. Jak ta inwestycja wpłynęła na krajobraz Warszawy i życie okolicznych mieszkańców?

Mamy znaczny dorobek w realizacji projektów architektonicznych BBI Development, w tym sukces, jakim jest rewitalizacja XIX-wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. Centrum Praskie Koneser, bo tak teraz nazywa się to miejsce, zmieniło się całkowicie za sprawą kompleksowego projektu rewitalizacji dawnego zakładu. Pofabryczne zabudowania odzyskały swoją świetność, zyskując nowe, często unikalne funkcje miejskie. Stara zabudowa wraz ze współczesnymi uzupełnieniami stworzyły integralną tkankę. Powstały nowe obiekty mieszkalne, biurowe i handlowe. W niektórych zabudowaniach dawnej fabryki znalazły się także funkcje kulturalne. W 2018 roku w budynku rektyfikacji zostało otwarte Muzeum Polskiej Wódki.

Łącznie na obszarze ok. 5 ha powstało kilkanaście odrębnych obiektów otaczających zlokalizowany w centralnej części kompleksu plac Konesera – nową przestrzeń publiczną udostępnioną mieszkańcom Pragi. W tym miejscu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i kulturalne. Centrum Praskie Koneser to także sukces całej dzielnicy, która za sprawą nowej, zrewitalizowanej przestrzeni nabrała drugiego oddechu. Koneser pokazywany jest jako pozytywny przykład rewitalizacji i ożywienia Pragi poprzez działania prywatnych inwestorów.

W ślad za tą inwestycją powstaje wiele nowych projektów, które zmieniają miasto.

Jako Juvenes-Projekt zrealizowaliśmy bądź braliśmy udział w wielu prestiżowych inwestycjach. Nasza praca zaowocowała takimi projektami, jak m.in. Centrum Marszałkowska, Plac Unii, Złota 44 czy właśnie Centrum Praskie Koneser. 25-letnie doświadczenie, a także sukcesy Konesera i innych inicjatyw przekładają się na nowe zlecenia zewnętrzne. Spółka realizuje obecnie m.in. trzeci już projekt dla Polskiego Holdingu Nieruchomości. Pracujemy również nad przygotowaniem innych ciekawych projektów. Jednym z nich jest rewitalizacja, która moim zdaniem może powtórzyć sukces Centrum Praskiego Koneser. Praca nad tym projektem jest elementem strategii spółki, poszerzającej udział projektów spoza grupy kapitałowej w swoim portfelu.

Co to za projekt?

Jest on we wczesnej fazie przygotowawczej. Dlatego z ogłaszaniem szczegółów chcemy poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Ostatnio głośno było również o przygotowanej przez Juvenes-Projekt koncepcji rewitalizacji Hal Mirowskich. Czy te obiekty, podobnie jak Koneser, będą łączyły różne funkcje?

Społem WSS Śródmieście, właściciel hali znajdującej się tuż przy al. Jana Pawła II, doceniła dorobek zarówno pracowni architektonicznej kierowanej przez Krzysztofa Tyszkiewicza, jak i całej grupy BBI Development oraz naszą dotychczasową wspólną pracę przy inwestycji Centrum Marszałkowska. Dlatego Spółdzielnia ogłosiła, że jest gotowa przystąpić do rewitalizacji całego obszaru Hal Mirowskich właśnie z grupą BBI Development, w momencie gdy miasto wystąpi z takim planem, tj. ogłosi postępowanie konkursowe. Według pierwszej koncepcji naszych architektów założenie hal zostałoby uzupełnione nowymi, utrzymanymi w skali obiektami, a targowisko miałoby też zostać otwarte na zrewitalizowany park Mirowski. W ten sposób powstałaby nowa przestrzeń publiczna dostępna dla wszystkich.

Projekty związane z działaniami rewitalizacyjnymi to niejedyne inicjatywy, w których biorą państwo udział. W Warszawie macie także wieżowce.

Projekty wieżowców są dla nas równie istotne, jak inicjatywy rewitalizacyjne. Możemy się pochwalić pracami przy wysokościowcu na pl. Unii Lubelskiej, poczynając od koncepcji przestrzennej i organizacji konkursu architektonicznego na projekt budynku, po zarządzanie projektem przez zespół inżynierski spółki. Dokończyliśmy także Złotą 44, czyli najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej. Od kwietnia 2018 roku członkiem zarządu spółki jest wybitny polski architekt Jacek Świderski, w którego dorobku znajdują się projekty budynków wysokościowych: wspomnianego już Placu Unii dla BBI Development, Q22 realizowanego przez Echo Investment oraz Spark firmy Skanska.

Jakie będą kolejne inwestycje Juvenes-Projekt w tym segmencie rynku?

Pracujemy obecnie nad kluczowym w portfelu BBI Development projektem – 170-metrowym wieżowcem Roma Tower. Inwestycja będzie zlokalizowana w sąsiedztwie istniejących już dominant: hotelu Marriott i Chałubińskiego 8. Projekt przygotowywany jest przez zespół pod kierownictwem Jacka Świderskiego wraz z udziałem Krzysztofa Matwiejuka, głównego projektanta Centrum Praskiego Koneser. Ten projekt łączy w sobie ultranowoczesny wysokościowiec z działaniami w sąsiadującej, zabytkowej tkance miejskiej, wymagającymi wyczucia i doświadczenia w scalaniu starej zabudowy z nowoczesną.

Roma Tower powstanie na działce u zbiegu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater, na której kiedyś była m.in. stacja benzynowa. Jak będzie wyglądać otoczenie budynku?

Dziś w miejscu, gdzie stanie wieżowiec, znajduje się naziemny parking. Na tyłach nieruchomości stoi budynek plebanii, który mimo bezstylowej przebudowy po zniszczeniach wojennych podlega opiece konserwatorskiej. Dlatego projektanci opracowali propozycje przemieszczenia obiektu powiązane z kompleksową rewitalizacją całego przylegającego zespołu sakralnego o niezwykle interesującej historii. Projektanci, angażując do tego ekspertów, rozmawiają z organami konserwatorskimi, szukając najlepszego rozwiązania. Oprócz plebanii ochronie podlega historyczne ogrodzenie z XIX-wiecznymi stacjami drogi krzyżowej, kaplica oraz kościół.

Teren parafii św. Barbary ma zostać także wkomponowany w system terenów zieleni tworzących ogólnodostępny park linearny, enklawę zieleni potrzebną mieszkańcom Śródmieścia. Inwestycja realizowana na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyczyni się do uporządkowania przestrzeni i wzrostu bezpieczeństwa na tym zaniedbanym dziś obszarze.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA