fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Uwłaszczenie: SKO uchyliło odmowę wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu pod blokami

Fotorzepa, Piotr Wittman
Urzędy nie wydają zaświadczeń o przekształceniu, gdy na działce oprócz bloku jest sklep. Odmowy są jednak uchylane.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło odmowę wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu pod blokami. To pierwsze tego rodzaju rozstrzygnięcie.

Formalności zablokował pawilon

Problem dotyczył katowickiego osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Piast. Znajduje się na nim kilkanaście wieżowców z 7 tysiącami mieszkań. Prawie połowa stanowi odrębną własność spółdzielców. Po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami zaczęli oni występować do Urzędu Miasta w Katowicach o wydanie zaświadczeń potwierdzających uwłaszczenie, ale dostawali odmowy. Podobnie jak sama spółdzielnia.

Tymczasem zaświadczenie o przekształceniu to bardzo ważny dokument. Potwierdza ono, czy doszło do przekształcenia użytkowania wieczystego. Na jego podstawie dokonuje się też wpisu prawa własności gruntu do księgi wieczystej.

Ustawa przekształceniowa przewiduje uwłaszczenie tylko gruntu pod budynkiem mieszkaniowym oraz infrastrukturą mieszkaniową znajdującą się na tej samej nieruchomości. Za taką infrastrukturę samorządy nie uznają wolno stojących budynków handlowych, a o taki właśnie chodziło w tym konkretnym wypadku. Urzędy miast obawiają się wydawać zaświadczenia w tego rodzaju sytuacjach, ponieważ przepisy nie są jednoznaczne.

Spółdzielnia odwołała się do SKO i wygrała. Kolegium uchyliło postanowienie katowickiego ratusza o odmowie i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. Według niego odmowa była zbyt lakoniczna. Nie wynikało z niej, z jakiego konkretnie powodu urząd odmówił wydania zaświadczenia o przekształceniu.

Piotr Pałka, radca prawny z Kancelarii Prawnej Derc, Pałka, nie ma wątpliwości.

– To precedensowe rozstrzygnięcie. Piętnuje mechaniczne wydawanie postanowień odmawiających wydania zaświadczeń o przekształceniu. Mam nadzieję, że podobnie będzie w innych wypadkach. Tego rodzaju odmowy są dziś powszechne i dotyczą nie tylko spółdzielni i pawilonów handlowych, ale i kiosków, parkingów czy placów zabaw znajdujących się na tej samej nieruchomości – tłumaczy mec. Pałka.

Będzie zmiana przepisów

Według mec. Pałki nie ma powodu do obaw.

– Pawilony handlowe jako inne obiekty budowlane (budowle) służą prawidłowemu i racjonalnemu korzystaniu z budynków mieszkalnych. Ich brak utrudniłby życie mieszkańcom – zapewnia.

– Rozstrzygnięcie SKO akceptuje też Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Staramy się przyłączać do tego rodzaju spraw – tłumaczy Jerzy Jankowski, prezes zarządu związku.

Problem z przekształceniem gruntów z powodu znajdujących się na nich m.in. pawilonów handlowych dostrzegło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Tydzień temu zapowiedziało zmianę przepisów, która m.in. ma rozwiązać ten problem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA