Uwłaszczenie: jak postępować w przypadku pawilonów handlowych

Z przekształceniem użytkowania są problemy, bo nie wiadomo, jak postępować np. w przypadku pawilonów handlowych.

Publikacja: 01.04.2019 07:50

Uwłaszczenie: jak postępować w przypadku pawilonów handlowych

Foto: AdobeStock

Szykuje się kolejna, trzecia już, zmiana w zasadach przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnymi. Od wejścia w życie przepisów o uwłaszczeniu minęły zaledwie trzy miesiące.

Pawilon kontra mieszkania

W wielu miejscach przepisy są nieprecyzyjne i blokują uwłaszczenie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) chce je poprawić i przygotowało projekt nowelizacji ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność (dalej: ustawa przekształceniowa).

Czytaj także: Uwłaszczenie - kto skorzystał na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na własność

– Chcemy objąć ustawowym przekształceniem grunty zabudowane garażami i innymi budynkami i urządzeniami pełniącymi rolę służebną wobec gruntów mieszkaniowych, a ujawnionych w odrębnych księgach wieczystych – tłumaczy Zbigniew Przybysz z MIiR.

Resort inwestycji chce również wprowadzić „uproszczony" trybu podziału nieruchomości w przypadkach, gdy będzie niezbędny.

Dziś kiosk lub wolnostojący pawilon handlowy znajdujący się na tej samej działce co budynek wielorodzinny, blokuje przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod budynkiem. Ustawa przekształceniowa przewiduje uwłaszczenie tylko gruntu pod budynkiem oraz infrastrukturą mieszkaniową, znajdującą się na tej samej nieruchomości. Za taką infrastrukturę nie uznaje się wolnostojącego budynku usługowego. Stąd pomysł, by wprowadzić uproszczone zasady podziału.

Propozycja nie do końca podoba się Piotrowi Pałce, radcy prawnemu z Kancelarii Derc, Pałka,

– Taki podział nie ma sensu. A co w sytuacji, gdy na nieruchomości stoi pięć różnych obiektów? Oznacza to, że trzeba będzie poszatkować nieruchomość i wydzielić pięć działek. Nie rozumiem również, dlaczego zabrania się właścicielom wolonostojących pawilonów handlowych na osiedlu uwłaszczenia, skoro mogą przekształcić się właściciel lokali użytkowych w blokach – mówi mec. Pałka.

Kebab na parterze

Ustawa przekształceniowa ma regulować także, czy i w jakich przypadkach jest wymagane zezwolenie na przekształcenie prawa na rzecz cudzoziemca.

– Dziś to spory problem – przyznaje Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Z przekształceniem trzeba czekać, aż np. właściciel lokalu użytkowego, który jest cudzoziemcem, dostanie zgodę od ministra spraw wewnętrznych na przekształcenie gruntu.

Ministerstwo Inwestycji chce doprecyzować także tryb udzielania pomocy publicznej. W ten sposób chce zapewnić urzędom sprawną weryfikację pomocy, a przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie.

Pomoc publiczna to w urzędach jeden z większych problemów. Już raz przepisy jej dotyczące były poprawione. Deweloperom i spółdzielniom mieszkaniowym groziło bowiem, że będą musiały płacić z tego tytułu miliony złotych. Ale nowela nie wyeliminowała wszystkich problemów. Stworzyła nawet nowe.

I tego obawia się mec. Piotr Pałka.

– Kolejny projekt przygotowywany na kolanie nie jest potrzebny, bo tylko będzie potęgował bałagan w przekształceniu, który i tak jest duży. Trzeba się spokojnie zastanowić, co warto zmienić, i przestać zaklinać rzeczywistość. Niestety z zapowiedzi zmian przez ministerstwo niewiele wynika. Jeżeli skupi się ono na tych kilku problemach, za miesiąc trzeba będzie je zmieniać – twierdzi mec. Pałka.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Szykuje się kolejna, trzecia już, zmiana w zasadach przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnymi. Od wejścia w życie przepisów o uwłaszczeniu minęły zaledwie trzy miesiące.

Pawilon kontra mieszkania

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów