fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe: rząd chce zwolnić z podatku dochodowego kredyty starego portfela

123RF
Rząd chce zwolnić z podatku dochodowego kredyty starego portfela, które przed laty zaciągnięto na budowę lokali spółdzielczych.

Kilkaset spółdzielni mieszkaniowych musi zapłacić grube miliardy podatku z tytułu umorzonych odsetek od kredytów starego portfela. Jest jednak duża szansa, że zostaną zwolnione z tej daniny.

Do Sejmu trafił projekt w tej sprawie.

To były ofiary hiperinflacji

Chodzi o kredyty wzięte na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia (głównie do 31 maja 1992 r.). Kredyty zaciągały spółdzielnie mieszkaniowe, a spłacały osoby mieszkające w lokalach wybudowanych za te pieniądze. Pech chciał, że szalała wtedy inflacja. Z tego powodu oprocentowanie kredytów znacząco poszło w górę. Wiele podmiotów nie było w stanie ich spłacać.

Z pomocą przyszło państwo. Ustawa z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych przewiduje m.in. dwie formy pomocy, a mianowicie przejściowy wykup przez budżet państwa odsetek oraz możliwość umorzenia w ciężar budżetu państwa zadłużenia z tytułu skapitalizowanych odsetek oraz z tytułu przejściowego wykupu odsetek od kredytu.

Warunkiem skorzystania z tej ostatniej formy wsparcia było systematyczne i terminowe spłacanie kredytu przez 20 lat. Te 20 lat minęło w grudniu 2017 r. Od 1 stycznia br. do spółdzielni mieszkaniowych zaczęły wpływać wnioski od spółdzielców, którzy chcą z tych umorzeń skorzystać.

– Okazało się, że spółdzielniom oraz ich członkom grozi, że zapłacą grube miliardy złotych z tytułu podatku – mówi dr Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Dlaczego tak się stanie?

Nie ma zwolnienia, jest podatek

Umorzenie pozostałego do spłaty kredytu powoduje powstanie u członków spółdzielni przychodu z innych źródeł.

Ustawy o PiT i o CIT nie przewidują bowiem zwolnienia z podatku umorzenia zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego, o którym mówi ustawa o pomocy państwa.

Efekt tego jest taki, że gdy bank umorzy spółdzielni pozostały do spłaty kredyt, ta musi zapłacić CIT.

– Następne powinna zwrócić się do osób mieszkających w lokalach, które były obciążone kredytem, by pokryły część wydatków z tym związanych – tłumaczy Jerzy Jankowski. – To są duże kwoty. Wątpię, czy spółdzielców i spółdzielnie będzie stać na ich zapłacenie.

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, by poznać skalę zjawiska wysłał do 2700 działających na terenie kraju spółdzielni mieszkaniowych ankietę w tej sprawie.

Kosmiczne kwoty do zapłacenia

Na razie związkowi odpowiedziało 296 spółdzielni mieszkaniowych. Z nadesłanych informacji wynika, że sytuacja nie wygląda różowo.

Łączne obciążenie podatkowe w stosunku do tych spółdzielni, wyniesie aż 338 mld zł. Oznacza to, że każda ze spółdzielni musiałaby zwrócić fiskusowi średnio 1 mld 100 tys. zł, wyjaśnia Jerzy Jankowski. – Obciążenie to byłoby zróżnicowane w zależności od wielkości zaciągniętego niegdyś kredytu i liczby mieszkań nim objętych, ale kwoty, jakie musieliby zapłacić poszczególni mieszkańcy, wynosiłyby od 906 do 123 tys. zł – tłumaczy Jerzy Jankowski.

Już pod koniec ubiegłego roku związek rewizyjny zwrócił się z tym problemem do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – mówi Jerzy Jankowski.

Rząd postanowił pomóc i 6 lutego br. przyjął pakiet zmian do ustaw podatkowych.

Wśród nich jest także zmiana dotycząca kredytów starego portfela. Proponuje się wprowadzić zwolnienie podatkowe (CIT oraz PIT) z tytułu umorzenia pozostałego do spłaty kredytu.

Szykują się zmiany

Ze zwolnienia zostaną wyłączone kwoty umorzonych skapitalizowanych odsetek, jeżeli wcześniej podatnik, tj. spółdzielnia mieszkaniowa, zaliczył je do kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem rządu rozwiązanie to będzie spójne z intencją, która legła u podstaw przygotowania przed laty ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych. Chodzi mianowicie o realną pomoc udzielaną przez państwo osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym. Brak zwolnienia podatkowego wypaczałby tę pomoc.

Według Rady Ministrów kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty starego portfela, czują się ofiarami przemian gospodarczo-ustrojowych oraz postrzegają siebie jako grupę lekceważoną przez ośrodki decyzyjne.

etap legislacji: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA