Na 3,5 mld euro Avison Young Polska szacuje wartość transakcji w nieruchomości komercyjne nad Wisłą w I połowie br. To o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2020 r. pobić ubiegłoroczny rekord, czyli 7,8 mld euro, będzie trudne.

Eksperci szacują, że 1,75 mld euro zainwestowały podmioty, które nigdy wcześniej nie lokowały w Polsce. To o 146 proc. więcej niż wynosiła wartość inwestycji debiutantów w całym 2019 r. Pieniądze napływają z Czech, Francji czy Węgier, jak i z bardziej odległych regionów, m.in. Libanu, Singapuru i RPA.

Według obliczeń Avison Young Polska, w I półroczu najwięcej kapitału zainwestowano w nieruchomości logistyczno-przemysłowe: 1,7 mld euro, o 9 proc. więcej niż w całym 2019 r. Doszło do dużych transakcji portfelowych i przejęć udziałów: to m.in. zakup przez GLP od Goodmana środkowoeuropejskich magazynów czy zakup 47 proc. akcji platformy European Logistics Investments od Redefine Properties przez Madison International Realty. Zdaniem ekspertów, inwestorzy mają apetyt na magazyny, ale bolączką jest ograniczona podaż dobrej jakości produktów.

W biurowce w I półroczu ulokowano łącznie 1,4 mld euro, o 18 proc. mniej rok do roku. Wzięciem cieszyły się zarówno nieruchomości w Warszawie, jak i na głównych rynkach regionalnych.

Analitycy Avison Young Polska konkludują, że trudno jest oszacować, jaka może być wartość inwestycji w II półroczu. Polska jest postrzegana jako jeden z krajów, który może wyjść z relatywnie niewielkimi stratami z globalnego zawirowania i oferujący dobrej jakości nieruchomości. Z drugiej strony, zamknięcie wszystkich transakcji zaplanowanych na ten rok może być trudne, znaczny na to wpływ może mieć zniesienie bądź utrzymanie ograniczeń w przemieszczaniu się po Europie.