fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Polski materiał niszczy bakterie

Nowy materiał wydłuży czas przechowywania żywności
123RF
Nowy materiał z nanocząstkami srebra i miedzi, niszczący bakterie i szkodliwe mikroorganizmy, opracowali polscy naukowcy.

Nowy materiał może wydłużyć czas przechowywania żywności. Można go stosować we wszystkich miejscach użyteczności publicznej. Szpitalne blaty pokryte cienką warstwą materiału uniemożliwią namnażanie się bakterii. Stosowany jako dodatek do farb i lakierów zwiększa odporność na działanie glonów i grzybów.

Nanocząstki metali szlachetnych to struktury o wielkości od 1 do 100 nanometrów (nanometr – milionowa część milimetra). Dzięki mikroskopowej wielkości oraz dużej powierzchni oddziaływania, wykazują one właściwości biologiczne już w bardzo małych stężeniach. Szczególnie nanocząstki srebra są jedną z popularnych dróg zwalczania patogennych mikroorganizmów. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się je w przemyśle m.in. w preparatach kosmetycznych, produktach chemii gospodarczej.

Kolejny sposób ich wykorzystania wymyślili naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Opracowali opakowania biobójcze zawierające nanocząstki srebra lub miedzi. Z opakowania nanosrebro lub nanomiedź uwalniają się stopniowo, powodując, że służąca do pakowania folia ma właściwości biobójcze.

Niektóre bakterie są całkowicie niszczone przez opakowania, w przypadku innych jest to działanie bakteriostatyczne – wskutek działania opakowania liczba bakterii nie powiększa się, a po jakimś czasie wszystkie stają się martwe. Nanosrebro i nanomiedź z powierzchnią opakowania wiążą się chemicznie, a więc nie przenikają do żywności. Nanocząstkami wielkości 7–9 nanometrów nie trzeba też pokrywać całego opakowania, wystarczy umieścić je w tych miejscach stykających się z żywnością.

Opakowania można zastosować dla każdego rodzaju żywności – mięsa, warzyw, owoców. Przedłużają one czas przechowywania produktu, uniemożliwiają rozwój procesów gnilnych. Takie opakowanie pomaga utrzymać walory smakowe i estetyczne.

– Znamy charakterystyczny wygląd truskawkowej skórki, na jej powierzchni widać regularnie położone maleńkie pesteczki. Nanocząstki srebra lub miedzi zakotwiczone są na powierzchni nanokrzemionki sferycznej, a ich rozłożenie można porównać do powierzchni truskawki. Trwałe zakotwiczenie nanocząsteczek metali na powierzchni nanokrzemionki sferycznej zapewnia długotrwałe działanie biobójcze – wyjaśnia prof. Maria Zielecka.

—k.k., pap, Nauka w Polsce

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA