fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Open'er Festival: Pomiędzy Minogue a Masłowską

Greta van Fleet – amerykańska formacja z polskimi migrantami
materiały prasowe
Kylie Minogue, The Smashing Pumpkins, A$ap Rocky, Grata van Fleet, Jarzyna i Warlikowski – to gwiazdy imprezy, która potrwa do soboty w Gdyni.

Największy polski festiwal zaskoczył zaproszeniem Kylie Minogue, zwanej brytyjską odpowiedzią na Madonnę.

Ci, których dziwi przyjazd gwiazdy urodzonej w Australii, powinni pamiętać, że festiwale żywią się różnorodnością, która przyciąga wielopokoleniową publiczność o skrajnie odmiennych gustach. Dlatego w zeszłym roku gościł na Open'erze Bruno Mars. Warto dodać, że w tym roku Kylie jest również gwiazdą największego europejskiego festiwalu w Glastonbury.

Kariera Minogue obejmuje trzy dekady wypełnione hitami. Zaśpiewa charakterystyczne dla lat 80. „I Should Be So Lucky", nagrane w latach 90. z Nickiem Cave'em „Where The Wild Roses Grow",„Love at First Sight" i „Can't Get You Out Of My Head". Koncert łączy się z premierą płyty „Step Back in Time: The Definitive Collection".

Mocno zabrzmi rock. The Smashing Pumpkins to giganci, którzy debiutowali w 1988 r., gdy zaczął panować grunge, ale zawsze odróżniali się bogactwem form – psychodelią, gotykiem i progresywnym graniem. Tak wyrażało się szaleństwo i liryzm lidera Billy'ego Corgana.

W czwartek zagrają nowojorscy The Strokes, czołowa formacja rocka niezależnego. Debiutowali w 2001 r. i mają już na koncie pięć przebojowych i minimalistycznych albumów. Trzeba zobaczyć Perry'ego Farrella, twórcę Jane's Addiction, Porno For Pyros i Satellite Party i festiwalu Lollapalooza. Teraz wrócił płytą „Kind Heaven" nagraną z Kind Heaven Orchestra, gdzie grają Matt Chamberlain (Pearl Jam, Soundgarden) i Chris Chaney (Jane's Addiction).

Dla polskich fanów hard rocka najważniejszy jest pierwszy przyjazd grupy Greta van Fleet. Tworzą ją polscy emigranci. To bracia Kiszka – bliźniacy Jacob i Josh, który potrafi śpiewać w stylu Roberta Planta z Led Zeppelin, ich brat Sam i grający z nimi Daniel Wagner. Zespół otrzymał w tym roku Grammy w kategorii najlepsza płyta rockowa – za epkę „From The Fires". Pokonał Alice in Chains, Weezer i Fall Out Boy. A w listopadzie wydał album „Anthem Of The Peaceful Army".

Nie zabraknie hip hopu. W środę wystąpi Travis Scott, a w czwartek A$ap Rocky. W sobotę zaśpiewa inna przedstawiciela popu – Lana del Ray, o której głośno jest od czasu wydania w 2011 r. singla „Video Games". Nie powinno zabraknąć singli z nowej płyty artystki, nad którą pracuje. Scenę klubową reprezentować będą Swedish House Mafia z hitami „Don't You Worry Child" i „One". Wystąpią na finał w sobotę.

Lista artystów jest bogata. Przyjedzie Calvi, Kamasi Washington, Intrerpol, a z krajowych artystów – Daria Zawiałow, Fisz Emade, Bitamina, Cool Kids Of Death, Holaki, Jan Rapowanie.

Nie zabraknie znakomitych spektakli, ambitnych, a jednocześnie z gwiazdorskimi obsadami. „Innych ludzi" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, adaptację książki Doroty Masłowskiej z udziałem Agnieszki Podsiadlik i Adama Woronowicza przywiezie TR Warszawa.

Nowy Teatr z Warszawy pokaże „Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego z Magdą Cielecką, Mają Ostaszewską, Jackiem Poniedziałkiem i Andrzejem Chyrą. Będzie też najnowsze przedstawienie Agnieszki Smoczyńskiej „Święta Kluska" z Komuny Warszawa.

W Muzeum będzie można obejrzeć jedną z najgłośniejszych wystaw minionego sezonu, przygotowaną wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – „Daniel Rycharski. Strachy". To przegląd działalności twórcy, który współpracuje z grupami i stowarzyszeniami religijnymi, lokalnymi, rolniczymi, gospodyń wiejskich i podejmuje problemy mniejszości seksualnych.

Zwłaszcza w kontekście wiejskim i religijnym daje to wstrząsający efekt. Pokazuje nie tylko dramatyczne odrzucenie, którego konsekwencją są często samobójstwa, ale także zdecydowane dążenie do uczestnictwa we wszystkich przejawach życia społecznego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA