fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Święto graczy melomanów odbędzie się po raz drugi

Game Music Festival
materiały
Decyzja o organizacji drugiej edycji jedynego na świecie festiwalu muzyki z gier wisiała długo na włosku. Game Music Festival vol.2 jednak się odbędzie.

Mimo, że liczba koncertów jest skromniejsza w porównaniu do pierwszej edycji, to 18 i 19 października usłyszymy muzykę z większej ilości gier. Szczególnie zadowoleni powinni być fani PlayStation, których w Polsce nie brakuje.

Assassin’s Creed II, Journey, ICO, Shadow of the Colossus, The Last Guardian, Abzu, The Banner Saga, Hitman – muzyka z tych gier zabrzmi podczas 3 koncertów w październiku 2019 r. W pełni akustyczne koncerty z symfonicznymi aranżacjami usłyszymy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu na świecie.

Oprócz koncertów będzie można wziąć udział w spotkaniach z kompozytorami, warsztatach, prelekcjach i panelach dyskusyjnych.

Czytaj także: Muzyka z gier nawraca młodych na klasykę

The Symphony of the Desert

Pierwszy koncert skupi się na dokonaniach amerykańskiego kompozytora Austina Wintory’ego. Symfonia pustyni zawrze w sobie muzykę z gier Journey, Abzu i serii The Banner Saga. Za tę część będzie odpowiadała Sound Factory Orchestra pod batutą Roberta Kurdybachy. Ten sam skład w ubiegłym roku przedstawił muzykę z Ori and the Blind Forest. Podobnie jak wymienione gry, muzyka zabierze słuchaczy na bezkresne pustynie, morskie głębiny i ośnieżone szczyty gór.

The Symphony of the Colossus

Dla fanów PlayStation tytuły, które usłyszą na drugim koncercie są wręcz kultowe. Partytury z ICO, Shadow of the Colossus i The Last Guardian to podróż na drugi koniec świata. Tym razem będzie szansa posłuchać twórczości japońskich kompozytorów (Michiru Oshima, Kow Otani i Takeshi Furukawa) w specjalnie przygotowanej na festiwal aranżacji. Robert Kurdybacha ponownie poprowadzi Sound Factory Orchestra.

The Symphony of the Shadows

Finałowy koncert to ukłon w stronę legendy muzyki z gier – Jespera Kyda. Symfonię cieni wykona pełna orkiestra oraz chór Narodowego Forum Muzyki, łącznie ponad 120 muzyków. Usłyszymy suity z Assassin’s Creed II i serii Hitman, których bohaterami są skrytobójcy, do czego nawiązuje tytuł koncertu. Wybór gier nie jest przypadkowy, bo w tym roku mija 10 lat od premiery Assassin’s Creed II i 20 lat od pierwszego Hitmana.

Najlepsza akustyka na świecie

Miejsce organizacji festiwalu nie jest przypadkowe. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu oferuje akustykę na najwyższym światowym poziomie.

- Stawiamy na najwyższą jakość artystyczną, dlatego ponownie zdecydowaliśmy się na Narodowe Forum Muzyki, które ma jedną z najlepszych pod względem akustyki sal na świecie. Dzięki temu muzyka może być tam odbierana w sposób niezakłócony sztucznym nagłośnieniem, w przeciwieństwie do hal sportowych i innych obiektów – tłumaczą organizatorzy.

Ceny biletów na pojedyncze koncerty zaczynają się od 59 zł. Nawet te najtańsze miejsca oferują najwyższą jakość dźwięku, gdyż na tej sali słychać nawet jak ktoś podrapie się po brodzie. Nieważne jak daleko siedzimy od orkiestry, bo wrażenie jest jakby grała przed nami, specjalnie dla nas.

Za organizację festiwalu odpowiada Fundacja Game Music. Pierwsza edycja Game Music Festival stała na tak wysokim poziomie, że Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie postanowił zlecić fundacji organizację koncertu podczas największych chińskich targów gamingowych w Szanghaju. Jeśli komuś nie wystarczy Game Music Festival vol. 2 będzie mógł się wybrać do Chin pod koniec roku, żeby posłuchać muzyki z polskich gier (Wiedźmin 3, Frostpunkt czy The Vanishing of Ethan Carter).


Podczas Game Music Festival vol.2 będzie można spotkać kompozytorów prezentowanych ścieżek dźwiękowych. Na razie ujawniono, że pojawi się Austin Wintory i Jesper Kyd.

Oficjalna strona Game Music Festival

Bilety można jeszcze kupić tu

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA