fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Min. Gliński powołał nowych dyrektorów krakowskich muzeów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, a dyrektorem tego pierwszego - zostanie dr hab. Andrzej Szczerski.

Obaj otrzymali ministerialne nominacje, a ich pięcioletnie kadencje rozpoczną się 3 stycznia przyszłego roku.

- Obaj panowie są średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą, więc to jest gwarancja tego, że polska kultura będzie miała w osobach obu dyrektorów rękojmię tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały – powiedział podczas uroczystości prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dr hab. Andrzej Betlej zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Prof. Jan Ostrowski funkcję dyrektora pełni od 30 lat, w przyszłym roku przechodzi na emeryturę.

- To wielkie wyzwanie. Chciałabym, aby pewne rzeczy, których nauczyłem się w Muzeum Narodowym w Krakowie zostały zaadoptowane w Zamku Królewskim. To jest również pewna forma docenienia kadencji, która mija - powiedział dr hab. Andrzej Betlej.

W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, od trzech lat - dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jest specjalistą w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa artystycznego, zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Jest autorem i redaktorem ponad 100 opracowań monograficznych dotyczących tego tematu oraz historii mecenatu kulturalnego i kolekcjonerstwa w nowożytnej Rzeczypospolitej, jak również autorem wielu publikacji poświęconych sztuce nowożytnej i polskiemu dziedzictwu kulturowemu.

Dyrektor Betlej przygotował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych na Ukrainę oraz kilkanaście konferencji naukowych.

Od 2012 jest przewodniczącym Stałej Konferencji Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. Otrzymał nagrodę im. Szczęsnego Dettloffa oraz prof. Jerzego Łozińskiego przyznane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest członkiem Rady Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, redaktorem naczelnym pisma "Modus. Prace z Historii Sztuki", członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz ekspertem Narodowego Centrum Nauki.

Nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie będzie dr hab. Andrzej Szczerski. - Z perspektywy historyka sztuki, można powiedzieć, że nie wyobrażam sobie wspanialszego zadania - ze względu na znaczenie zbiorów, ich specyfikę, wartość, a także to, że znajdują się one w najstarszym Muzeum Narodowym w Polsce - powiedział dr hab. Szczerski. Dodał, że jest to "ukoronowanie drogi naukowej, ale też wielkie wyzwanie".

Dr hab. Szczerski był kuratorem wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest członek wielu rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2009-2017 prezes sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013-2016 wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International. W latach 2016 - 2018 roku był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA