Obaj otrzymali ministerialne nominacje, a ich pięcioletnie kadencje rozpoczną się 3 stycznia przyszłego roku.
- Obaj panowie są średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą, więc to jest gwarancja tego, że polska kultura będzie miała w osobach obu dyrektorów rękojmię tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały – powiedział podczas uroczystości prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Dr hab. Andrzej Betlej zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Prof. Jan Ostrowski funkcję dyrektora pełni od 30 lat, w przyszłym roku przechodzi na emeryturę.
- To wielkie wyzwanie. Chciałabym, aby pewne rzeczy, których nauczyłem się w Muzeum Narodowym w Krakowie zostały zaadoptowane w Zamku Królewskim. To jest również pewna forma docenienia kadencji, która mija - powiedział dr hab. Andrzej Betlej.
W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, od trzech lat - dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jest specjalistą w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa artystycznego, zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Jest autorem i redaktorem ponad 100 opracowań monograficznych dotyczących tego tematu oraz historii mecenatu kulturalnego i kolekcjonerstwa w nowożytnej Rzeczypospolitej, jak również autorem wielu publikacji poświęconych sztuce nowożytnej i polskiemu dziedzictwu kulturowemu.
Dyrektor Betlej przygotował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych na Ukrainę oraz kilkanaście konferencji naukowych.
Od 2012 jest przewodniczącym Stałej Konferencji Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. Otrzymał nagrodę im. Szczęsnego Dettloffa oraz prof. Jerzego Łozińskiego przyznane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jest członkiem Rady Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, redaktorem naczelnym pisma "Modus. Prace z Historii Sztuki", członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz ekspertem Narodowego Centrum Nauki.
Nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie będzie dr hab. Andrzej Szczerski. - Z perspektywy historyka sztuki, można powiedzieć, że nie wyobrażam sobie wspanialszego zadania - ze względu na znaczenie zbiorów, ich specyfikę, wartość, a także to, że znajdują się one w najstarszym Muzeum Narodowym w Polsce - powiedział dr hab. Szczerski. Dodał, że jest to "ukoronowanie drogi naukowej, ale też wielkie wyzwanie".
Dr hab. Szczerski był kuratorem wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest członek wielu rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W latach 2009-2017 prezes sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013-2016 wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International. W latach 2016 - 2018 roku był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych.