fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Powrót Muzeum Narodowego w Krakowie realny i wirtualny

materiały prasowe
Od 16 maja MNK zaprasza widzów do Gmachu Głównego, gdzie będzie można znów oglądać wystawę czasową „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”.

To pierwsza wszechstronna wystawa średniowiecznych cennych i pięknych zabytków, z XIII-XVI-wieku, pochodzących z Polski. Można podziwiać na niej 77 „szklanych obrazów”, ożywianych światłem, m.in. z krakowskich kościołów: Mariackiego, Bożego Ciała, Dominikanów.

Ekspozycję uzupełnia blisko 80 innych dzieł sztuki: obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, książki rysunki i projekty witraży.

W witrażach ważny jest przekaz teologiczny, ale także wspaniała malarska zmienna gra barw, zależna od pory roku i dnia; oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Choć to dzieła anonimowe, można zaobserwować różnice warsztatu, jak i kolorystyki. Na przykład druga połowa XIV wieku była czasem witraży o intensywnych barwach, łączących czerwień, błękit i zieleń. A w wieku XV zaczęły się pojawiać w witrażach jasne szkła.

Uwagę przykuwają także dodatkowo prezentowane XIX-wieczne kartony (odnalezione w trakcie prac inwentaryzacyjnych w kościele Dominikanów w Krakowie) z projektami według rysunków Jana Matejki (wykonanymi przez jego uczniów) do witraży w katedrze przemyskiej. Publicznie oglądamy je po raz pierwszy.

Jednorazowo na wystawie może znajdować się z obecnie maksymalnie 35 widzów. Zwiedzanie dostępne jest w soboty, a także od wtorku do piątku w godz.10 – 17; w niedzielę w godz. 10 - 16. Codziennie obowiązują  przerwy w godz. 12 - 12.30 oraz 14.30 – 15 na wentylację  i dezynfekcję sal.

Od 16  będzie także czynne Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, oddział MNK.

Muzeum przygotowuje się również do uruchomienia następnych filii. Zapowiada otwarcie 23 maja Pałacu Czapskich wraz z Pawilonem Józefa Czapskiego; Europeum, Domu  Józefa Mehoffera, Kamienicy Szołayskich oraz galerii stałych w Gmachu Głównym. A 30 maja - Domu Jana Matejki i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Restart Muzeum Książąt Czartoryskich nastąpi 18 czerwca.

Zamiast Nocy – Tydzień Muzum on-line

Muzeum Narodowe w Krakowie  przypomina, że to ono inicjowało pierwszą Nocy Muzeów  w tym mieście 1/2 maja w 2004 roku, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej. Do MNK  dołączyło wtedy dziewięć innych placówek artystycznych. Każdego następnego roku lista  instytucji  i  zwiedzających  podczas Nocy Muzeów była coraz dłuższa.

Niestety atak koronawirusa zmusza w tym roku do zmiany formuły. Ale MNK nie rezygnuje ze świętowania Nocy Muzeów, tylko zamienia ją na  #TyDzieńMuzeum w sieci.

Od poniedziałku 18 maja (czyli Dnia Muzealnika) do piątku 22 maja MNK zaprasza na mnóstwo wirtualnych atrakcji: muzealne quizy, specjalny projekty filmów poświęconych wystawom, słuchanie niezwykłych opowieści o dziełach sztuki (np. o „Szale uniesień” Władysława Podkowińskiego; poniedziałek godz. 16) , które przygotowała Minerva - Justyna Stasiek-Harabin, autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce.

Wśród hitów jest też premiera internetowa filmu „Gierymski” (wtorek godz. 18) w reżyserii Barbary Szumowskiej, który towarzyszył wystawie artysty w MNK  w 2014 roku. I premiera internetowa filmu „Edward Dwurnik. Artysta obłędny” (czwartek godz. 18).

A na finał – w piątek koncert Sinfonietty Cracovii: „Wieczór Amerykański / An American Concert” z udziałem afroamerykańskiego tenora Stanleya Jacksona, nagrany w Sukiennicach w ubiegłym roku, po raz pierwszy dostępny w internecie.

Więcej można dowiedzieć się TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA