fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Za tanie kredyty powstaną nowe mieszkania pod wynajem

Chętnych na mieszkanie w TBS czy spółdzielni nie brakuje. Lokali wciąż buduje się za mało
materiały prasowe
Dzięki środkom z Banku Gospodarstwa Krajowego towarzystwa budownictwa społecznego spółki komunalne oraz spółdzielnie mieszkaniowe wybudują 2097 mieszkań.

Tegoroczna, jesienna, edycja programu społecznego budownictwa czynszowego Banku Gospodarstwa Krajowego cieszyła się dużą popularnością. W jej trakcie wpłynęło 47 wniosków kredytowych na łączną kwotę 310 mln zł.

Najwięcej wniosków złożyły towarzystwa budownictwa społecznego (z przewagą kapitału publicznego) – 39. Każdy na kwotę 212 727,14 tys. zł. Przy całkowitym koszcie danej inwestycji wynoszącym 393 200,18 tys. zł. Dzięki temu zostanie wybudowanych 1470 mieszkań.

Kolejne cztery wnioski złożyły spółki gminne. Każda z nich ubiegała się o kredyt w wysokości 58 817,91 tys. zł. A koszt budowanych budynków mieszkalnych wyniósł 99 630,76 tys. zł. Spółki planują wybudować w sumie 407 mieszkań.

W jesiennej edycji nie zabrakło spółdzielni mieszkaniowych. Złożyły one trzy wnioski kredytowe. Każdy na kwotę 30 109,05 tys. zł. Całkowity koszt poszczególnych inwestycji to 43 868,20 tys. zł. Dzięki temu powstanie 160 mieszkań.

Jeden wniosek złożyło TBS (z przewagą kapitału prywatnego). Wnioskowany przez nie kredyt to 8 282,05 tys. zł, a koszt przedsięwzięcia – 13 964,44 tys. zł . Za te pieniądze powstanie 60 mieszkań.

BGK ma co roku do rozdysponowania w ramach programu budownictwa społecznego 450 mln zł. Środki niewykorzystane przechodzą na rok kolejny. W jesiennej edycji, po raz pierwszy w historii tego programu, możliwe jest osiągnięcie pułapu dostępnych środków.

– Polacy potrzebują mieszkań z umiarkowanym czynszem. Około 40 proc. z nas dotyka problem tzw luki czynszowej", co oznacza, że dochód danej osoby jest zbyt wysoki, aby pozyskać mieszkanie gminne, ale jednocześnie nie pozwala na zakup lub wynajęcie samodzielnego mieszkania – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK.

– Dlatego tak cieszy liczba wniosków, które wpłynęły do BGK w jesiennej edycji naboru. To efekt m.in. korzystnych zmian ułatwiających dostęp do kredytowania, których pomysłodawcą w wielu przypadkach był BGK. Preferencyjne warunki finansowania pozwoliły na rozwój i wzrost znaczenia budownictwa społecznego i poprawę jakości życia tysięcy Polaków – podkreśla Włodzimierz Kocon.

Społeczne budownictwo czynszowe to program Banku Gospodarstwa Krajowego, który wspiera powstawanie nowych mieszkań na wynajem. Skierowany jest do towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych, dając im dostęp do taniego kredytu.

Celem programu jest poprawa warunków mieszkaniowych szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie socjalne czy komunalne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA