fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

Złoto zyskuje na globalnej niepewności

Bloomberg
Cena kruszcu po przebiciu poziomu 2 tys. dol. za uncję bije kolejne rekordy. Analitycy zastanawiają się już, kiedy dojdzie do 3 tys. dol.

Za uncję złota płacono w środę po południu blisko 2045 dol. Cena była więc najwyższa w historii, ale rajd tego kruszcu może się szybko nie skończyć. W ostatnich tygodniach cena złota biła przecież rekord za rekordem, a prognozy analityków szybko się dezaktualizowały. Od początku roku złoto zyskało już wobec dolara prawie 35 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy 38 proc.

Czytaj także: Złoto sforsowało niebotyczną granicę, ale to nie koniec

– Obecnie jest mało prawdopodobne, aby cena złota zatrzymała się na 2 tys. dol. Kryzys związany z pandemią Covid-19 jeszcze nie dobiegł końca, a gospodarka amerykańska właśnie doświadczyła jednego z największych szoków w historii – skurczyła się o 9,5 proc. r./r. Należy także pamiętać, że jeżeli uwzględnimy inflację, czyli spadek realnej wartości dolara, obecna cena złota wciąż jeszcze nie jest historycznym maksimum – twierdzi Michał Tekliński, ekspert Grupy Goldenmark.

Na razie wzrost cen złota przebijał nawet najbardziej optymistyczne przewidywania. Analitycy Goldman Sachs jeszcze w czerwcu podnieśli swoją prognozę dla złota z 1800 dol. do 2000 dol. Miała ona zostać osiągnięta w ciągu 12 miesięcy. W zeszłym tygodniu Goldman Sachs podwyższył ją do 2300 dol. Tymczasem analitycy Bank of America w raporcie „Fed nie może drukować złota" prognozują, że cena kruszcu dojdzie do 3 tys. dol. w ciągu 18 miesięcy. Eksperci RBC Capital Markets spodziewają się zaś, że w pierwszym kwartale 2021 r. sięgnie ona 3060 dol. za uncję. Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga jest jednak dużo bardziej ostrożna. Mówi ona, że uncja złota będzie kosztowała w pierwszym kwartale 2021 r. 1820 dol.

Wyraźnie widać wzrost zainteresowania inwestorów złotem. Według danych Bloomberga zasoby złota znajdujące się w rękach funduszy typu ETF sięgnęły w poniedziałek 3365,5 tony. Od początku roku wzrosły o 30,5 proc.

Jeszcze mocniej niż złoto zdrożało w tym roku srebro. W środę po południu za 1 uncję srebra płacono prawie 27 dol., czyli najwięcej od kwietnia 2013 r. Od początku roku srebro zyskało wobec dolara prawie 50 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy zdrożało o niemal 65 proc.

– Nawet jeśli złoto bije rekord za rekordem w tym cyklu, to wygląda na to, że srebro będzie zyskiwać szybciej – uważa Aakash Doshi, analityk Citigroup.

Srebro nadrabia też dystans wobec złota. O ile w marcu (czyli w okresie największej paniki na rynkach) uncja złota była warta 124 uncje srebra, o tyle na początku sierpnia już tylko 78 uncji srebra. Cena złota liczona w srebrze zbliżyła się więc do pięcioletniej średniej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA