fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Rodzenie wydłuża życie

Ciąża ma właściwości terapeutyczne, a macierzyństwo to krok w stronę długowieczności
123RF
Matki żyją znacznie dłużej od kobiet bezdzietnych – wykazały najnowsze europejskie badania.

Wiele zespołów naukowców na świecie prowadzi badania nad czynnikami wpływającymi na długość życia kobiet. Zaliczają się do nich badania prowadzone w ramach europejskiego programu EPIC – European Prospective Investigation in to Cancer and Nutrition.

Pół miliona kobiet

Międzynarodowy zespół analizował dane ponad 550 tys. pań z dziesięciu krajów europejskich. Spośród tej grupy 366 tys. kobiet miało statystycznie największe szanse bycia matkami, miały od 27 do 70 lat. Monitorowano je w latach 1992–2000.

W badanej grupie 5938 kobiet zmarło przedwcześnie na raka, 2404 z powodu chorób układu krążenia. Analiza wykazała, że u kobiet, które urodziły co najmniej jedno dziecko, ryzyko przedwczesnej śmierci jest mniejsze o 20 proc. Informuje o tym pismo „BMC Medicine".

Okazało się także, że kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła po 15. roku życia, mają statystyczną szansę na życie dłuższe o 10 proc. w porównaniu z tymi, u których miało to miejsce w wieku poniżej 12 lat. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących piersią – w stosunku do matek niekarmiących.

– Celem programu EPIC było początkowo zbadanie wpływu pożywienia na powstawanie nowotworów, zwłaszcza raka piersi. Ale bardzo duża grupa monitorowanych kobiet umożliwiła uzyskanie tak dużej ilości informacji, że zakres badania musiał zostać rozszerzony – wyjaśnia prof. Françoise Clavel-Chapelon z francuskiego INSERM (Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale). – Statystyczne wyniki monitoringu mają wielkie znaczenie, to nie są wyniki cząstkowe. Powinny je brać pod uwagę kompetentne organy państw, ludzie decydujący o służbie zdrowia, zapobieganiu chorobom, polityce demograficznej.

Podobne wyniki, na próbie 1600 kobiet w wieku powyżej 60 lat, uzyskali naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, zespołem kierował prof. Leon Simons. Badania przeprowadzono w miasteczku Dubbo, trwały 16 lat. Wykazały, że u kobiet z co najmniej sześciorgiem dzieci prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci maleje o 40 proc. w porównaniu z kobietami bezdzietnymi. U kobiet z trójką dzieci ryzyko malało o 20 proc., u matek dwojga dzieci – o 17 proc.

O terapeutycznych właściwościach ciąży, a konkretnie o tym, że chore serce „naprawiają" komórki macierzyste przenikające do organizmu matki z płodu, informowało pismo „Circulation Research". Zdaniem dr Hiny Chaudhry z Mount Sinai School of Medicine, taki mechanizm pomagający matce ma ewolucyjny sens, ponieważ zwiększa szanse płodu na przeżycie.

Dobry skutek uboczny

Jednym z wielkich tematów współczesnej nauki jest poszukiwanie czynników przedłużających życie. Leki wywołujące taki efekt uboczny są już dostępne, wielu ludzi stosuje je codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy.

– Niektórzy specjaliści już zaczęli je zażywać wyłącznie po to, żeby przedłużyć sobie życie. Dodatkową zaletą niektórych z nich jest to, że są tanie – mówił amerykański gerontolog prof. Brian K. Kennedy podczas międzynarodowego sympozjum na ten temat w Bazylei. Jednym z takich preparatów jest metformina stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2. Pomaga diabetykom, obniża poziom glukozy i zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych oraz przedwczesnego zgonu.

Wykazano jednak, że zdrowym zwierzętom wydłuża życie o 5 proc. – Działa podobnie jak niskokaloryczna dieta spowalniająca procesy starzenia się – twierdzi dr Rafael de Cabo z National Institute on Ageing w Baltimore na łamach „Nature Communications".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA