fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Polscy lekarze rewolucjonizują kardiologię

Transmisja na żywo z użyciem augmented reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości.
materiały prasowe
Krakowscy specjaliści przeprowadzili pierwszą na świecie transmisję hologramu serca do Brukseli. Pozwoliła na zdalną diagnostykę wad zastawki.

Hologramowy obraz serca transmitowany był z Krakowa do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie odbywała się konferencja pod tytułem „From Connected Health to Digital Health".

– To rozwiązanie w medycynie, które przekracza granice państw. Jesteśmy w przełomowym momencie historii – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Boni, który przewodniczył spotkaniu posłów i lekarzy z przedstawicielami rynku e-Health.

Transmisja odbyła się dzięki technologii umożliwiającej projektowanie i symulację skomplikowanych zabiegów na sercu. Dzięki rozwiązaniu firmy MedApp, wykorzystującemu okulary HoloLens firmy Microsoft do rozszerzonej rzeczywistości, uczestnicy konferencji mogli obserwować symulację prowadzoną w Krakowie przez prof. Dariusza Dudka, przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i koordynatora kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie".

– Przeprowadziliśmy diagnostykę pacjenta ze zwężeniem zastawki aortalnej, głównego zaworu między lewą komorą a aortą. Pozwoliła na zaplanowanie zabiegu hybrydowego, przeprowadzanego bez otwierania klatki piersiowej – tłumaczy prof. Dudek w rozmowie z „Rzeczpospolitą". – Holograficzny obraz serca uzyskaliśmy na podstawie tomografii komputerowej, a następnie rekonstrukcji w okularach HoloLens, które pozwalają rotować hologram, powiększać go, zmniejszać i oglądać z dowolnej strony. Można też uzyskać dodatkowe przekroje serca, a obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie – opisuje prof. Dudek. I dodaje, że technologia pozwala przeprowadzać wielospecjalistyczne konsultacje osób przebywających w różnych miejscach na świecie. – To szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych wad serca, które wymagają ustalenia indywidualnego postępowania. Pozwala bowiem zaplanować i w pewien sposób przećwiczyć zabieg, by zapobiec komplikacjom – dodaje prof. Dudek.

W przyszłości rozwiązanie, które ma być gotowe za dwa–trzy lata, ma podpowiadać lekarzom, jaki rodzaj zabiegu jest najbezpieczniejszy. – Wzbogacimy program o możliwości mierzenia odległości kątów poszczególnych struktur serca, a bazę danych – o obrazy przed i po zabiegach. Na podstawie kilku tysięcy zabiegów system rozpozna, jaka procedura jest optymalna – tłumaczy prof. Dudek.

Inicjatywa polskich kardiologów i informatyków zachwyciła europosłów. – To pierwsza na świecie transmisja na żywo z użyciem augmented reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości – tłumaczy Ralf Saykiewicz, członek zarządu MedApp. Zdaniem prof. Dudka dzięki nadchodzącej rewolucji technologicznej, jaką będzie sieć 5G, w najbliższym czasie będzie można odstąpić od ekranów i monitorów na rzecz właśnie HoloLens.

Mateusz Kierepka, prezes MedApp, dodaje, że sukces polskiego rozwiązania warunkuje udane połączenie trzech elementów – biznesu, nauki i innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych.

– Synergia daje możliwość wykorzystania najnowszej technologii Microsoftu jako pewnego rodzaju platformy rozwoju rozwiązań dla kardiologii. Stosujemy HoloLensy i korzystamy z chmury Microsoftu, która pozwala przechowywać dane w sposób bezpieczny i zgodny z regulacjami Unii Europejskiej. Nasze rozwiązanie otrzymało właśnie certyfikat CEE – tłumaczy Mateusz Kierepka.

Profesor Dudek podkreślał, że technologia zaprezentowana w Brukseli pokazuje, że współpraca w zakresie e-Health i równoczesne planowanie strategii zabiegowej przez wiele ośrodków będą możliwe dzięki pełnej cyfryzacji Europy. Jednak by rozwiązania były dostępne we wszystkich krajach UE, potrzebne jest jak najszybsze ujednolicenie unijnych przepisów.

– Nie tylko w obszarze związanym z ochroną prywatności, ale także swobodnego przepływu danych i odejścia od geograficznych blokad związanych z granicami danego kraju – tłumaczył europoseł Boni.

– Jeśli popyt na technologię będzie duży, trzeba będzie jak najszybciej wprowadzać nowe rozwiązania i znaleźć takie finansowanie, aby te nowinki techniczne stawały się codziennością systemu ochrony zdrowia – dodał Boni.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że Polska wyróżnia się na tle innych krajów pod względem tworzenia innowacji w ochronie zdrowia. Wspólny projekt krakowskich kardiologów i firmy MedApp potwierdził wysoką pozycję Polaków. Prezentowany podczas wydarzenia w Brukseli obraz powstał przy współpracy z Zespołem Naukowym Katedry Metrologii i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pod kierownictwem dr. inż. Mirosława Sochy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA