fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Chiny: Opracowana terapia może opóźnić proces starzenia

Pixabay
Naukowcy z Pekinu opracowali nową terapię genową, która może odwrócić niektóre skutki starzenia się myszy i wydłużyć ich życie, co może pewnego dnia przyczynić się do podobnego leczenia ludzi.

Metoda ta, szczegółowo opisana w artykule opublikowanym w magazynie "Science Translational Medicine", polega na dezaktywacji genu zwanego kat7, który naukowcy uznali za kluczowy czynnik przyczyniający się do starzenia się komórek.

Profesor Qu Jing, współautorka badań powiedziała, że testowane myszy po 6-8 miesiącach poprawiły swój stan i siłę chwytu. Stwierdzono, że o około 25 proc. wydłużyło się ich życie.

Zespół biologów z różnych wydziałów Instytutu Zoologii Chińskiej Akademii Nauk zidentyfikowali około 100 z 10 tysięcy genów, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Kat7 był dezaktywowany w wątrobach myszy.

Autorzy badania podkreślają, że nadal daleko jest od testowania tej terapii na ludziach. - Konieczne jest przetestowanie funkcjonowania kat7 w innych typach komórek ludzi i innych organów myszy - mówi Qu.

Badacze mają nadzieję, że będą mogli przetestować tę metodę na zwierzętach z rzędu ssaków naczelnych. Podkreślają, że będzie to wymagało szczegółowych badań i dużych nakładów finansowych.

- Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć sposób na opóźnienie starzenia się nawet o bardzo mały procent... w przyszłości - powiedziała Qu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA