fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

RCB spotka się z ministerstwami w sprawie koronawirusa

AFP
Choć rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus z Chin najprawdopodobniej nie dotarł jeszcze do Polski, dziś w jego sprawie zbierze się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Problem przedyskutowany zostanie z ministerstwami.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 106. Wiadomo również, że co najmniej jedna zarażona osoba przebywa obecnie w szpitalu w Niemczech. 

Dziś w sprawie wirusa zbierze się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W rozmowie uczestniczyć będą przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa zdrowia oraz infrastruktury, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Lotniska Chopina. - Sytuacja związana z koronawirusem będzie tematem roboczego spotkania, które z udziałem przedstawicieli ministerstw i instytucji odbędzie się we wtorek w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa - poinformowała szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej RCB Anna Adamkiewicz.

Jak zaznaczył dr Jarosław Pinkas, szef Sanepidu, o poziomie przygotowań przekonamy się dopiero, gdy pierwsza zarażona osoba trafi do Polski. Pinkas opisał również, jak sytuacja wygląda na lotniskach, na których wyląduje osoba z podejrzeniem zarażenia. - Strefa wymiany powietrza jest ograniczona tylko dla jednego GATE-u, nie dla całego lotniska, żebyśmy nie rozprzestrzeniali jakiegoś zagrożenia. Następnie, w tym jednym miejscu, odbywa się analiza pasażerów, a dokładnie na dole pod pomieszczeniem jest placówka medyczna, gdzie można prowadzić bardziej pogłębione badania - powiedział. Osoby z podejrzeniem zarażenia kierowane są na obserwację oraz zostają odizolowane w szpitalach zakaźnych, gdzie przechodzą szczegółowe badania. 

Aby jak najszybciej potwierdzić lub wykluczyć jego obecność, do kraju sprowadzone zostaną próbki wirusa.

Dziś osoba z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala w województwie kujawsko-pomorskim - poinformował w regionalnej telewizji Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak.

Z oficjalnych danych wynika, że w Chinach liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 106. Zarażenia potwierdzono natomiast u ponad 4 tysięcy osób. Większość zgonów odnotowano w prowincji Hubei. Na razie nie pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych poza Chinami kontynentalnymi. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano pod koniec grudnia 2019 roku. Ze wstępnych badań wynika, że źródłem wirusa może być targ rybny w Wuhan, a konkretnie mięso węży.

Źródło: wp.pl, Polsat News, Radio Zet, RCB
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA