fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Przerobiony kask rowerowy przeanalizuje mózg dziecka

AFP
Naukowcy stworzyli kask, który może monitorować aktywność aktywność mózgu dziecka w czasie rzeczywistym.

Opracowana technologia może być wykorzystywana u pacjentów z zaburzeniami, takimi jak autyzm i padaczka - informuje Nature Communications.

Naukowcy do rowerowego kasku dołożyli urządzenie rejestrujące pole magnetyczne (MEG). Z powodzeniem zarejestrowali reakcję mózgu na dotyk matki u dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.

- Za pomocą standardowych urządzeń bardzo trudno jest przeprowadzić skan mózgu - mówi Matthew Brookes, który pracował nad urządzeniem.

- Dzieje się tak, ponieważ u młodszych dzieci głowy są zbyt małe, aby prawidłowo dopasować skaner, a to oznacza utratę jakości danych - dodaje. Dodatkowym problemem jest to, że młodzi pacjenci z reguły nie potrafią wytrzymać całego badania bez ruchu.

Stworzone urządzenie wyposażone jest w małe czujniki, które nie mają wpływu na poruszanie głową. Naukowcy twierdzą, że badanie może być przeprowadzone nawet w domu, co oznacza dla dzieci poczucie większego bezpieczeństwa.

Stworzony kask można wykorzystać także w przypadku dorosłych pacjentów. Naukowcy sprawdzili aktywność nastolatka grającego w gry wideo i 24-latka, który grał na ukulele.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA