fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Butelka wina tygodniowo jest jak 10 papierosów

Pixabay
Picie butelki wina tygodniowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka w ciągu całego życia tak, jak palenie od pięciu do dziesięciu papierosów tygodniowo.

Dla kobiet picie jednej butelki wina tygodniowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka w takim samym stopniu, jak palenie 10 papierosów tygodniowo. Dla mężczyzn podobna ilość wina jest porównywalna z wypaleniem pięciu papierosów.

Wynika to z ryzyka zachorowania na raka m.in. jelita grubego, wątroby i przełyku - twierdzą naukowcy z Southampton.

Zespół oszacował, że gdyby 1000 niepalących mężczyzn i 1000 niepalących kobiet wypiło po jednej butelce wina tygodniowo w ciągu całego życia, około 10 mężczyzn i 14 kobiet zachorowałoby na raka.

W przypadku trzech butelek wina tygodniowo, liczba zachorowań wynosiłaby wśród mężczyzn 19, a wśród kobiet 36. Zespół naukowców obliczył, że picie trzech butelek wina tygodniowo to odpowiednik ośmiu papierosów tygodniowo u mężczyzn i 23 papierosów tygodniowo u kobiet.

Naukowcy podkreślają, że przyjęło się w społeczeństwie, że alkohol jest mniej szkodliwy od papierosów, choć ma bezpośredni wpływ na kilka rodzajów nowotworów. 

- Powszechnie wiadomo, że spożywanie dużych ilości alkoholu jest związane z rakiem jamy ustnej, gardła, wątroby, jelita grubego i piersi - mówi dr Theresa Hydes. - Jednak w przeciwieństwie do palenia tytoniu, nie jest to powszechnie pojmowane przez społeczeństwo - dodaje. Porównanie do papierosów ma uzmysłowić społeczeństwu możliwe ryzyko.

- Musi być absolutnie jasne, że to badanie nie mówi, iż spożywanie alkoholu z umiarem jest w jakikolwiek sposób równoznaczne z paleniem. Nasze odkrycia odnoszą się do ryzyka życiowego dla całej populacji - powiedziała.

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA