fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

In vitro: Osiem milionów urodzeń od 40 lat

Stock Adobe
Dzięki technice zapłodnienia in vitro w ciągu 40 lat pojawiło się na świecie 8 milionów dzieci - wynika z raportu European Society of Human Reproduction and Embryology. Największe sukcesy odnosi w tej dziedzinie Hiszpania.

25 lipca tego roku mija 40 lat od chwili narodzin Louise Brown, pierwszego "dziecka z probówki".

Pojawiła się na świecie w rodzinie Lesley i Johna Brownów, którzy przez 9 lat bezskutecznie starali się o dziecko. W końcu zdecydowali się na eksperymentalną wówczas terapię, w wyniku której 9 miesięcy od pozaustrojowego umieszczenia plemników w komórce jajowej doszło do zapłodnienia.

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (European Society of Human Reproduction and Embryology - ESHRE) od tej chwili na świecie urodziło się ponad 8 milionów dzieci poczętych dzięki tej technice.

Czytaj także: Udany zabieg to nowy obywatel

W technice zapłodnienia in vitro stosowane są dwie metody: IVF - w której komórki jajowe i plemniki łączy się w probówce poza organizmem kobiety, a następnie zarodek wszczepiany jest do macicy, oraz ICSI, polegającą na wstrzyknięciu wyselekcjonowanego plemnika do oocytu.

Jak wynika z  raportu, w wyniku stosowania tych metod w ciągu roku rodzi się około pół miliona dzieci na 2 miliony prowadzonych kuracji.

Najintensywniej z metody in vitro korzysta Hiszpania - w niej zanotowano 119 875 przypadków wspomaganej prokreacji rocznie. Kolejne miejsce zajmuje Rosja - 110 723 cykli, Niemcy - 96 512 oraz Francja - 93 918.

Źródło: pourquoidocteur.fr
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA