fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Urodziny Radia Maryja

Słuchacze mogli zwiedzać siedzibę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Wikipedia
Tysiące słuchaczy i liczni politycy wzięli udział w obchodach 24. urodzin toruńskiej stacji.

Już po raz drugi obchody odbyły się nie w kościele, ale w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu, a wierni mogli odwiedzić też inne miejsca związane z o. Tadeuszem Rydzykiem, w tym świątynię, która powstaje w Porcie Drzewnym, kampus akademicki i siedzibę rozgłośni.

Mszy św. przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. - Do istotnych zadań Radia Maryja wpisane jest również to, które dotyczy głoszenia Dobrej Nowiny – Ewangelii o Królestwie Niebieskim. Na tym polega podjęcie się zadania robotnika na żniwie Pańskim. Uzdrawianie zaś, czyli przywracanie właściwego stanu ludziom i rzeczom, musi się dokonywać w perspektywie głoszenia Ewangelii. W przeciwnym razie stanie się tylko pustym hasłem – mówił abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez św. Jana Pawła II w Radomiu: - Budujmy wspólną przyszłość naszej Ojczyzny wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej Mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce, wedle Chrystusowej Ewangelii- mówił.

Arcybiskup Mokrzycki zwrócił uwagę, że w dziele odbudowywania Ojczyzny, rozumianej jako nasz wspólny dom, udział bierze także świętujące dziś Radio Maryja. – Spotyka się przy tym nierzadko z krytyką, a nawet wrogością. A to jest ta druga postawa, z którą może się spotkać człowiek wywiedziony z ciemności. Potrzeba nam ciągłego wywodzenia z ciemności, cierpliwego odbudowywania i budowania. To, co pragnie robić to radio, jego głoszenie Ewangelii na falach eteru, jest zadaniem cierpliwej formacji – wskazywał ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

W trakcie Eucharystii ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej przypomniał słowa św. Jana Pawła II: - Ja codziennie dziękuję Bogu, że w Polsce jest takie radio i że nazywa się Radio Maryja.

Dodał, że święty rodak na Stolicy Piotrowej, Papież Nowej Ewangelizacji, wiedział dobrze, jak bardzo potrzeba dzisiaj ewangelizacyjnych środków społecznego przekazu. Jak świadczą wszystkie przemówienia papieskie do Rodziny Radia Maryja, a jest ich dziesięć, wspierał duchowo nasze radio, wyznaczał mu kierunki działania i nieustannie zawierzał je Maryi, która jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji – tłumaczył ks. bp Suski.

W uroczystości oprócz hierarchów wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senat Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szef gabinetu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, czy prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podziękowania za działalność religijno-patriotyczną na ręce założyciela stacji o. Tadeusza Rydzyka złożył były premier Jarosław Kaczyński. – Bez Ciebie Ojcze Dyrektorze nie byłoby tego zwycięstwa. Nie byłoby tego zwycięstwa bez Rodziny Radia Maryja. Zwycięstwo potrzebowało prawdy i potrzebowało ludzi, którzy prawdzie służą, którzy służą Polsce – mówił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że zarówno Radio Maryja jak i Rodzina Radia Maryja są dziś szczególnie potrzebne, bo przed Polską długa, trudna droga pod górę. - Musimy ją przejść razem. I przejdziemy ją wbrew wszystkiemu. Przejdziemy ją wiedząc, że służymy Polsce. Przejdziemy ją wiedząc, co jest istotą polskości, wiedząc, że nie ma Polski bez Kościoła – mówił prezes PiS.

Minister Adam Kwiatkowski, przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy: "Radio Maryja stało się żywym i dobitnym przykładem obywatelskiej aktywizacji tysięcy ludzi, z niemal wszystkich grup społecznych i wiekowych, wokół idei czynienia dobra oraz troski o sprawy publiczne" – napisał prezydent Duda do pracowników i słuchaczy radia.

Podkreślił, że dzieło Radia Maryja jest przejawem samodzielności, inicjatywy Polaków, nowoczesnego, a zarazem silnie osadzonego w tradycji, wierze i kulturze polskiej podejścia do społecznej rzeczywistości. Celem mojej prezydentury jest odbudowa wspólnoty Polaków, Państwo staracie się czynić to od lat – pisał prezydent Duda.

Tysiące pielgrzymów mogły zwiedzić siedzibę Radia Maryja, a także świątynię Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA