Miliony nielegalnych pobrań filmów z sieci

Najczęściej nielegalnie ściąganym z internetu filmem był w 2015 r. „Interstellar". Jednak to nie lista tytułów pirackich hitów przeraża ekspertów, ale skala pobrań: „Interstellara" ściągnięto na świecie prawie 47 mln razy.

Publikacja: 28.12.2015 20:00

Miliony nielegalnych pobrań filmów z sieci

Foto: Bloomberg

Według najnowszych wyliczeń firmy Excipio (nie ujawnia swojej metodologii, ale specjalizuje się m.in. w badaniu rynku nielegalnych pobrań filmów), „na lewo" najczęściej na świecie pobierano z internetu w mijającym roku „Interstellara" – prawie 47 mln razy. Kolejni byli „Szybcy i wściekli 7" (prawie 46 mln pobrań) i ostatnia część „Avengersów" (41 mln). To i tak tylko część prawdy, bo Excipio nie uwzględniło streamingowania nielegalnych filmów w sieci.

Na liście najczęściej „piratowanych" filmów 2015 r. są też „Jurassic World", ostatnia część „Mad Maksa", „50 twarzy Greya", ostatnia część trylogii „Hobbita", nowy „Terminator" oraz „Kingsman: Tajne służby". Jak podaje portal Variety.com, który przytacza dane Excipio, zaskakujące jest w tym zestawieniu nie tyle to, co internauci najczęściej ściągają z sieci, wykorzystując nielegalne metody (w tym torrenty) – dość oczywiste wydaje się, że w skali międzynarodowej są to same blockbustery – ile skala pobrań i tempo jej wzrostu. Rok temu liderem nielegalnych pobrań był „Wilk z Wall Street", tyle że wtedy rekordowa liczba ściągnięć w jego przypadku wynosiła 30 mln. To 55 proc. mniej niż w tym roku w przypadku „Interstellara".

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi