Media i internet

Rosja sprawdzi Facebook

Bloomberg
Amerykański koncern został oficjalne poinformowany przez Moskwę o kompleksowej kontroli zgodności z prawem działania firmy na terenie Rosji.

„Odpowiedzialne osoby w firmie zostały poinformowane, że w drugiej połowie tego roku zostanie w stosunku do Facebook'a przeprowadzona kompleksowa kontrola przestrzegania rosyjskiego prawa. Roskomnadzor (państwowa instytucja nadzoru nad środkami komunacji, masowej, informacji i technologii -red) i firma Facebook porozumiały się w sprawie wymiany niezbędnych informacji potrzebnych do przygotowania dokładnej kontroli" - głosi komunikat Roskomnadzoru.

Rosjanie chcą sprawdzić jak i gdzie Facebook przechowuje dane rosyjskich użytkowników sieci oraz domagają się usunięcia zakazanych rosyjskich prawem treści. Wcześniej władze ostrzegały, że portal zostanie zablokowany, pomimo ogromnej liczby rosyjskich użytkowników, jeżeli nie wykona ustawy i ochronie danych osobowych Rosjan na terytorium Federacji.

Nowe prawo o ochronie danych weszło w życie w Rosji 1 września 2015 r, przypomina agencja Prime. Strony tych, którzy złamią prawo, zostaną decyzją sądu umieszczone w specjalnym rejestrze Roskomnadzoru i w wypadku niedostosowania się do wniosków pokontrolnych, zablokowane. Prawo obowiązuje nie tylko rosyjskie, ale i zagraniczne firmy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL