fbTrack

Lotnictwo

W Chinach pierwsze dopłaty za paliwo

Bloomberg
Chińskie linie lotnicze, w tym największe Air China i China Eastern Airlines, wprowadziły pierwszy raz od 3 lat dopłaty do biletów za paliwo w lotach krajowych w związku ze wzrostem cen ropy naftowej.

Air China podała na swym portalu, że będzie pobierać dodatkowo po 10 juanów za każdy etap podroży, a wcześnej ich nie było. China Eastern zrobi to samo, ale dodała, że dzieci i niepełnosprawni wojskowi będą zwolnieni. Podobne dopłaty ogłosiły również Spring Airlines, Hainan Airlines i Kunming Airlines. Takie same dopłaty będą pobierane w lotach poniżej i powyżej 800 km; wcześniej linie stosowały różne stawki.

Chińskie linie zrezygnowały z pobierania dodatkowych opłat w lotach krajowych w 2015 r., gdy ropa staniała do poziomu najniższego od 6 lat., co obniżyło koszty zakupu paliwa poniżej limitu ustalonego przez rząd. Chińczycy nie ubezpieczają się od wahań cen paliwa, jak to robią linie zagraniczne, więc zaczęli odczuwać rosnące ceny ropy. Baryłka Brenta kosztuje już ponad 75 dolarów, niemal 50 proc. więcej niż rok temu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL