fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Brytyjskie sufrażystki w Sopocie. Rusza festiwal literacki

mat.pras
15 sierpnia rusza ósma edycja Festiwalu Literacki Sopot. Tym razem w centrum uwagi znajdzie się Wielka Brytania.

Każdego roku organizatorzy wybierają inny kraj, którego literatura staje się wiodącym motywem festiwalu, ale obecna edycja Literackiego Sopotu poświęcona jest przede wszystkim kobietom.

– Stoimy w obliczu zmieniającej się Europy, niepewni, co przyniesie jutro. Wobec licznych zagrożeń, w tym tych dotyczących naszych wolności, swobodnej wymiany myśli, czy praw, jakie nam przysługują, postanowiliśmy zająć się m.in. przypomnieniem osiągnięć brytyjskich sufrażystek, feministek czy tzw. nowych feministek – zapowiada Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu.

Kobiety piszą przyszłość

Gośćmi festiwalu będą wyraziste i niezależne osobowości, pisarki wyróżniane światowymi nagrodami, ale angażujące się też w działania społeczne. W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” odbędzie się spotkanie z Reni Eddo-Lodgge – dziennikarką i autorką książki „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. „Guardian” uznał ją za jedną z najważniejszych w mediach cyfrowych.

Przyjadą Ntailan Lolkoki, występująca przeciw przemocy wobec kobiet, autorka książki „Skrzydła dla motyla”, w której pisze o afrykańskich praktykach obrzezania młodych dziewcząt, a także Liiji Zhang, brytyjska korespondentka z Chin, która opisała swoje doświadczenia w „Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin”

Z kolei w cyklu rozmów „London calling”, nawiązującym do popularnej piosenki The Clash, wystąpi Katie Green, autorka komiksowego pamiętnika „Lżejsza od swojego cienia” o zmaganiu się z anoreksją.

Sarah Hall będzie promować polskie wydanie „Madame Zero i innych opowiadań”. Odbędzie się również polska premiera książki Daisy Johnson „Pod powierzchnią”, najmłodszej w historii autorki nominowanej do Man Booker Prize. Publiczność będzie miała też okazję spotkać się z Sarah Perry, autorką „Węża z Essex”, książki, która znalazła się na szczycie literackich bestsellerów w Wielkiej Brytanii.

Ponieważ w ubiegłym roku tematem przewodnim była literatura francuska, zatem dla przypomnienia organizatorzy Literackiego Sopotu zaprosili również Érica Emmanuela Schmitta, jednego z najpopularniejszych na świecie autorów francuskojęzycznych (jego książki wydawane są w ponad 50 krajach). Nie tylko spotka się on z fanami, ale także zagra w spektaklu na podstawie swojej najnowszej książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Brexit i historia

Natomiast festiwalowe debaty dotyczyć będą różnych problemów, m.in. jedna z nich poświęcona zostanie „Obywatelstwu w epoce brexitu”. W dyskusji zaś o roli tłumacza we współczesnej literaturze udział wezmą: Jacek Dehnel, Antonia Lloyd-Jones i Maciej Świerkocki.

Popularny krytyk Michał Nogaś zaprasza na cykl spotkań „Nogaś na plaży”. Będzie rozmawiać z Jarosławem Mikołajewskim, Łukaszem Orbitowskim, Barbarą Klicką i Iloną Wiśniewską o jej reporterskich wyprawach po Arktyce.

A w cyklu H/historia można spotkać się z Małgorzatą Rejmer, nagrodzoną Paszportem „Polityki”; polsko-szwedzkim pisarzem i dziennikarzem Maciejem Zarembą–Bielawskim; Olgę Wiechnik debiutującą książką „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”; Grzegorzem Gaudenem, autorem książki „Lwów – Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” oraz Joanną Ostrowską, autorką „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Program trwającego do 18 sierpnia festiwalu obejmuje również koncerty spektakle teatralne, słuchowiska, pokazy filmowe, warsztaty dla młodzieży i dzieci.

Więcej na: www.literackisopot.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA