Literatura

Szef jury Nagrody Pulitzera oskarżony o molestowanie

Junot Díaz
Twitter
Junot Díaz, szef jury Nagrody Pulitzera, zrezygnował ze stanowiska po tym, jak pisarka Zinzi Clemmons oskarżyła go o molestowanie. Do oskarżeń dołączyły dwie inne kobiety, zarzucając Diazowi przemoc seksualną.

To kolejna afera w kręgach szanowanych instytucji kulturalnych. Wcześniej z podobnymi oskarżeniami spotkał się jeden z członków przyznającej literackiego Nobla Akademii Szwedzkiej, Jeana-Claude Arnault. O molestowanie oskarżyło go 18 kobiet.

"Przy okazji" tej afery wyszło na jaw, że od lat nazwiska osób, które otrzymywały literackie Noble, wyciekały przed ogłoszeniem wyników głosowania. W efekcie Akademia postanowiła, że po raz pierwszy w historii literacka nagroda Nobla nie zostanie w tym roku przyznana.

 

Oskarżenia wobec Junota Diaza to kolejny etap przetaczającej się od ubiegłego roku wielkiej akcji #MeToo, w wyniku której miliony kobiet z niemal wszystkich środowisk zawodowych ujawniły, jak szeroki jest proceder molestowania seksualnego.

Jako pierwsza Diazowi zarzuciła niewłaściwe zachowanie amerykańska pisarka Zinzi Clemmons. Mężczyzna miał wielokrotnie całować ją wbrew jej woli.

Do oskarżeń Clemmons dołączyły dwie kolejne kobiety, które zarzucają Diazowi "przemoc werbalną".

W wyniku tych oskarżeń Junot Diaz zrezygnował z przewodzenia jury przyznającego prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Diaz, wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz pochodzenia dominikańskiego, pełnił tę funkcję od kwietnia tego roku. Do chwili wyłonienia jego następcy, zastąpi go poprzedni szef jury, Eugene Robinson z "The Washington Post".

Nagroda Pulitzera to coroczna, przyznawana od 1917 roku nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki.

Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.

Źródło: Press.pl/ rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL