fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagrody Nobla

Nie będzie w tym roku literackiej Nagrody Nobla

AFP
W 2018 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana - poinformowała Akademia Szwedzka.

Z kolei w 2019 roku ogłoszonych zostanie dwóch laureatów - w tym jeden za 2018 rok.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka poinformowała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii".

Była sekretarz Akademii Szwedzkiej Sary Danius została zmuszona do dymisji po ujawnieniu „niepożądanej intymności wobec członkiń, córek członków, żon i personelu kancelarii akademii”. 18 kobiet oskarżyło mężczyznę związanego z Akademią o molestowanie seksualne.

Nazwisko podejrzanego reżysera i fotografa, Jeana-Claude’a Arnault, który sam siebie uważał za „19. członka Akademii”, podała „Svenska Dagbladet” i strona szwedzkiego radia.

„Svenska Dagbladet” również poinformowała, że 12 lat temu Arnault miał molestować księżniczkę Wiktorię, kładąc rękę na jej pupie w czasie posiedzenia Akademii. Incydent potwierdziła szwedzkiej telewizji profesor literatury Ebba Witt-Brattström, która tam wówczas była. Według niej kilka osób widziało, co się stało, w tym król. Interweniował adiutant księżniczki i odciągnął rękę Francuza. Dwór poparł inicjatywę #MeToo, natomiast nie komentuje doniesień gazety.

Dodatkowo policja otrzymała wyniki wewnętrznego dochodzenia przeprowadzonego przez Akademię Szwedzką. Okazuje się, że przez lata wyciekały nazwiska osób, które otrzymają Nagrody Nobla. Wśród nazwisk, które wyciekły przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji była Wisława Szymborska, która nagrodę otrzymała w 1996 roku. Ujawniono także nazwiska także m.in. Elfriede Jelinek, Harolda Pintera, Jean-Marie Gustave Le Clézio, Patricka Modiano, Swietłany Aleksijewicz oraz Boba Dylana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA