fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Niepodległość - film dokumentalny

materiały prasowe
Patronat "Rzeczpospolitej": Jest rok 1918, Europa świętuje zakończenie wielkiej wojny, a przed Polską jeszcze 5 lat walk o ustalenie granic i ukształtowanie demokratycznego państwa.

Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów filmowych, powstał niezwykły film dokumentalny pt. „Niepodległość". Dziś prezentujemy plakat filmu.

„Niepodległość" dokument ukazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości, to kolejny po „Powstaniu Warszawskim" polski film non-fiction, który powstał w oparciu o materiały archiwalne. Nieznane i niepublikowane dotąd nagrania zostały poddane cyfrowej obróbce i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie. „Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje" – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje: „Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność".

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat. „100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz" – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz, „My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny" – konkluduje Stachiewicz.

Uroczysta premiera filmu pod patronatem narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, odbędzie się w Teatrze Wielkim 12 listopada 2018. Całość wydarzenia wraz z filmem będzie transmitowana w Telewizji Polsat od godziny 20.30.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA