fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Polska odnawia kościół we Lwowie

Demmarcos [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Instytut POLONIKA rozpoczyna renowację monumentalnych schodów przy kościele św. Antoniego we Lwowie.

Kościół św. Antoniego we Lwowie to szczególne miejsce dla Polaków mieszkających we Lwowie. Powstał on w XVIII wieku i jest jedynym, obok katedry łacińskiej, kościołem rzymskokatolickim we Lwowie nieprzerwanie czynnym od 1945 r.

Autorem projektu kościoła św. Antoniego we Lwowie w drugiej połowie XVIII wieku Piotr Polejowski. Jak podają pracownicy Instytutu POLONIKA w 1901 r. schody zostały przebudowane i przybrały bardziej monumentalny, zachowany do dzisiaj charakter, lecz od tamtego czasu nie były poddawane pracom konserwatorskim.

„Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz stwierdzono bardzo duże zniszczenie kamienia użytego do murów, okładzin i balustrad, wyraźne klawiszowanie płyt na podeście oraz wpływające na stan obiektu bardzo intensywne drgania i wibracje odczuwalne w wyniku ruchu ulicznego (zwłaszcza podczas przejazdu tramwaju)" – opisuje Instytut.

Prace przewidują demontaż elementów kamiennych czyli stopni, balustrad, okładziny schodów i przewiezienie ich do pracowni konserwatorskiej. Powierzchnie kamienia zostaną tam oczyszczone z mchów, porostów i glonów, kamień zostanie także odsolony oraz zaimpregnowany. W miejscach znaczących ubytków zostaną wykonane fleki, a rozwarstwienia kamienia będą podklejone. W miejscach szczególnie zniszczonych przewiduje się całkowitą wymianę elementów kamiennych z pełnym odtworzeniem ich pierwotnej formy. Po zdemontowaniu uszkodzonych elementów zostanie naprawiona podbudowa konstrukcji schodów. W planach jest również prowadzenie prac konserwatorskich przy rzeźbie Niepokalanego Poczęcia NMP oraz dwóch adorujących ją aniołów.

Zakończenie prac jest przewidywane na 2020 r., a całkowity koszt projektu wyniesie ponad 660 tys. zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA